Česká republika - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Česká republika

dátum pridania: 02.11.09-14:59

U našich susedov si môžete vychutnať v sezóne kvalitnú lyžovčku s nespornou výhodou komunikácie bez jazykovej bariéry.

Úradný jazky: čeština
Mena: česká koruna

Napriek tomu, že lyžiarske strediská tu ležia v menších nadmorských výškach, dokážu poskytnúť kvalitnú lyžovačku, ubytovanie, aj aprés ski. Väčšina z nich sa nachádza v národných parkoch alebo v chránených krajinných oblastiach. Najznámejšie a najnavštevovanejšie sú strediská v Krkonošiach s výbornou infraštruktúrou a vybavením. Menej známe lyžiarske strediská nájdete v romantických zákutiach Šumavy, Orlických hôr, Jizerských hôr, Krušných hôr, Českomoravskej vysočiny, Jeseníkov a Beskýd. Nájdete tu výborne vybavené strediská, ktoré ponúkajú kvalitné zjazdovky, bežecké trate, alebo bobové dráhy. V mnohých lokalitách sa konajú prestížne športové podujatia (Svetový pohár v skokoch na lyžiach v Harrachove, Zlatá lyža v Novom Meste na Morave). Súčasťou servisu horských stredísk sú tiež lyžiarske a snowboardové školy, požičovne a úschovne lyží. Svoj svah si nájdu tak pokročilí lyžiari ako i začiatočníci. V najvyšších polohách krkonošských hôr sú výborné podmienky pre trekking.
Okrem kvalitných zjazdoviek ponúka Česká republika množstvo kultúrno-historických pamiatok, na čele s historickým európskym mestom - Prahou. Najznámejšie českého stredisko – Špindlerův Mlýn je od Prahy vzdialený necelé dve a pol hodiny jazdy autom. Kvalitnú lyžovačku preto môžete prestriedať s návštevami historických pamiatok.

Praktické informácie:
Občania SR môžu vstupovať a zdržiavať sa na území ČR bez zvláštnych obmedzení a to na základe platného cestovného pasu SR alebo občianskeho preukazu. Deti od 5 rokov veku musia mať vlastný cestovný pas. Ak sa občan SR (EÚ) nezdržiava na území ČR viac než 3 mesiace nepotrebuje žiadne zvláštne povolenie na pobyt. Ak sa občan zdržiava na území ČR viac než 3 mesiace (napr. z dôvodu zamestnania, podnikania, štúdia), je oprávnený požiadať o vydanie „povolenia na pobyt pre štátneho príslušníka členského štátu Európskych spoločenstiev“. Zdôrazňujeme, že môže ale nemusí. Vydanie uvedeného povolenia na pobyt nie je však podmienkou pre výkon napr. zamestnania, alebo inej činnosti na území ČR. Žiadosť o vydanie zvláštneho pobytového povolenia môže občan SR (EÚ) podať na zastupiteľskom úrade ČR v SR (Bratislava, Košice), kde bude žiadosť vybavená v lehote do 180 dní, alebo ju podá na území Českej republiky, osobne na príslušnom útvare cudzineckej polície podľa miesta pobytu, kde bude vybavená do 60 dní odo dňa podania žiadosti.
Prakticky v celej Českej republike je pitná voda samozrejmosťou. Nie je nevyhnutné kupovať pitnú vodu. Napriek tomu sa v Českej republike prírodné a minerálne vody tešia veľkej obľube.

Dôležité telefónne čísla:
Polícia - tel.číslo 158, Predvoľba do Českej republiky 00420, Praha 00420/2, Brno 00420/5, Karlovy Vary 00420/17
Zdravie: Zdravotníctvo je na vysokej úrovni. Bezplatne sú poskytované iba služby prvej pomoci. Z toho vyplýva potreba zdravotného pripoistenia. Lekárne sú dobre zásobené. Mnoho liekov sa dá zaobstarať aj bez lekárskeho predpisu. V prípade núdze (ambulancia) treba volať na číslo 155. Povinné očkovanie: nevyžaduje sa.)

Adresa veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo Českej republiky v SR
Adresa: Hviezdoslavovo nám. 8, P.O. Box 208, 810 00 Bratislava 1
Tel.: 00421 2 5920 3303, 5920 3304.
Fax: 00421/2 /5920 3330.
e-mail: bratislava@embassy.mzv.cz.
web: www.mzv.cz/bratislava.
Veľvyslanec: Vladimír Galuška, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec (od roku 2004).

Automobilová doprava:
Relatívne hustá a relatívne kvalitná cestná sieť má 55 447 km, z toho 518 km diaľnic a 320 km rýchlostných komunikácií. Spočiatku sa prioritne budovala diaľnica medzi Prahou a Bratislavou (na Slovensku mala pokračovať do Košíc a na hranice vtedajšieho Sovietskeho zväzu), dnes sa prednostne dokončujú úseky na juh a severozápad od Prahy na nemecké hranice, kde sú cesty mimoriadne vyťažené. Budujú sa aj obchvaty veľkých miest. Pre osobné autá platí povinnosť celoročného svietenia.

Kde musíte a kde nemusíte používať zimné pneumatiky


Ceny:
Ceny sú nižšie v porovaní s našimi cenami. Výrazne nižšie sú ceny potravín a ceny v reštauráciách (v porovnaní s cenami jedál na Slovensku). Najkrajším českým suvenírom je ručne brúsené sklo a ďalšie výrobky zo skla, porcelán, šperky, bižutéria a iný drobný dizajn na vysokej umeleckej úrovni. Milovníka piva potešia tradičné pivové krígle, kvalitné značkové pivá (Pilsner Urquel, Budvar, Staropramen). Vyplatí sa kúpiť aj kvalitné moravské biele i červené vína, darčekové balenie bylinného likéru Becherovka i kvalitný český biely alkohol (slivovica, hruškovica).

Slovník:
Aj keď pre väčšinu obyvateľov Slovenska je čeština úplne zrozumiteľnou rečou, pre mladú generáciu to môže byť celkom zaujímavé porovnanie:

dobrý den - dobrý deň
dobré jitro - dobré ráno
dobrou noc - dobrú noc
prosím - prosím
děkuji - ďakujem
mluvíte česky? - hovoríte po česky?
jak se máte? - ako sa máte?
nádraží - nádražie
silnice - cesta
jídelní lístek - jedálny lístok
kolik to stojí? - koľko to stojí?
jeden, jedna - jeden, jedna
dva, dvě - dva, dve
tři - tri
čtyři -štyri
pět - päť
šest - šesť
sedm - sedem
osm - osem
devět - deväť
deset - desať
pondelí - pondelok
úterý - utorok
středa - streda
čtvrtek - štvrtok
pátek - piatok
sobota - sobota
neděle - nedeľa
leden - január
únor - február
březen - marec
duben - apríl
květen - máj
červen - jún
červenec - júl
srpen - august
září - september
říjen - október
listopad - november
prosinec - december
hovězí maso - hovädzie mäso
husa pečená - pečená hus
chléb - chlieb
káva - káva
kuře pečené - pečené kura
limonáda - malinovka
pivo - pivo

 

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok