Dominikánska republika - Celoročné dovolenky, exotika | moja Nitra
 
Celoročné dovolenky, exotika
Tábory
 

Dominikánska republika

dátum pridania: 05.02.10-11:50

Vďaka všetkým jej nádherám sa tejto krajine hovorí "perla Karabiku" V Dominikánskej republike si splníte predstavy o tropickom raji. Každý, kto tu bol, sa sem chce raz vrátiť.

Hlavné mesto: Santo Domingo
Rozloha: 48 730 km2
Počet obyvateľov: 9 650 054
Úradný jazyk: španielčina
Mena: dominikánske peso (DOP)
Časové pásmo: Slovensko - 6 hod.

Podnebie:
Dominikánska republika leží v subtropickom pásme a vyznačuje sa teplým počasím, ktoré ovplyvňujú východné pasáty. Najteplejším mesiacom je august, najstudenším február. Priemerná ročná teplota dosahuje  cez deň 29 °C, v noci 20 °C. Voda má v priemere okolo 26 °C.
Rozdiel medzi letom a zimou je daný množstvom zrážok. Obdobie dažďov prichádza začiatkom mája a trvá až do novembra. Medzi augustom a septembrom je krajina vystavená občasným hurikánom, ktoré majú niekedy katastrofálne následky.
Najvhodnejšou dobou na návštevu Dominikánskej republiky je tunajšia hlavná sezóna trvajúca od novembra do apríla. V tomto čase tu panuje krásne slnečné počasie, vanie mierny vietor a turistov nezmáhajú neznesiteľné horúčavy.

Zaujímavé miesta:
Santo Doming -  Hlavné mesto, pôvodne nazývané La Isabela, je miestom, kde vznikla vôbec prvá katedrála, univerzita, kláštor a nemocnica na pôde "Nového sveta". Dnes tu nájdete múzeá, balet, operu, športoviská, čulý nočný život, reštaurácie a výborné nákupné možnosti. Medzi hlavné pamätihodnosti patrí koloniálne jadro starého mesta, pôvodné mestské opevnenie, vyše 15 metrov vysoká kvapľová jaskyňa "Los Tres Ojos", rozsiahla botanická záhrada či dom Krištofa Kolumba. Zaujímavou kuriozitou je presná kópia budovy Bieleho domu vo Washingtone.

Bayahibe - Neveľká rybárska dedina obklopená niekoľkými rozľahlými prázdninovými komplexami a zároveň jedno z najkrajších a najobľúbenejších letovísk ponúka návštevníkom azúrové more a biely piesok. Neďaleko sa nachádza národný park Del´Este pozostávajúci z vápencových terás, ktoré sa formovali milióny rokov, a z jaskýň, ktoré ukrývajú kresby už z dôb pred Kolumbom.

Puerto Plata - Mesto na úpätí hory Mount Isabel de Torres láka návštevníkov nielen malebnou viktoriánskou architektúrou, ale aj starobylou pevnosťou Fuerte de San Felipe a Jantárovým múzeom s expozíciami fosílií hmyzu, plazov, kvetín a listov. Neďaleko mesta je vyhlásená pláž Playa Dorada s belostným pieskom a bohatými možnosťami vodných športov. V blízkosti sa tiež nachádza golfové ihrisko.
Boca Chica - Pôvodne malá rybárska dedinka z 19. storočia sa postupne zmenila na luxusné letovisko s nádhernými plážami s bielym pieskom, tyrkysovou vodou, štýlovými reštauráciami, barmi, klubmi, obchodmi a športovými areálmi. Ponúka široké možnosti dennej zábavy i nočného života, ale je ideálnym miestom aj pre rodiny s deťmi.

La Vega – nastavte si úsmev a obujte si tanečné topánky. Zúčastnite sa najživšej, a najpopulárnejšej karnevalovej party na ostrove;
Cabarete – najpopulárnejšia windsurfingová a kitesurfingová destinácia;
Península de Samaná – pozrite si veľryby – vráskavce, stretávajúce sa pri párení;
Playa Frontón – tichý podmorský svet nádherných tropických útesov;
Playa Limón – nádherné skalisté pláže a lagúny;

Reserva Antropológica El Pomier – jaskyne s úžasnou zbierkou starých malieb kmeňa Taínov;
Pico Duarte – po trekingu na najvyšší bod Karibiku (3175m) si pozrite si východ slnka; 

Dominikánska republika je ale predovšetkým vyhlásená vďaka svojím plážam, ktoré sú podľa oficiálnych údajov UNESCO najlepšie na svete. V zemi je šestnásť národných parkov, v ktorých rastie hneď desať druhov kaktusov, žijú tu krokodíly, iguani, viac než šesťdesiat druhov vtákov. Na pobreží žije obria korytnačka a plameňáci.

Popis krajiny:
Dominikánska republika zaberá strednú a východnú časť ostrova Haiti – historicky Hispaniola, ležiacom v súostroví Velkých Antil v Karibskom mori. V porovnaní so susednou Republikou Haiti je Dominikánska republika dvakrát väčšia. Dominikánska republika je nádherný ostrov so širokými plážami s bielym pieskom, ktoré sú lemované bujnou vegetáciou najrozličnejších foriem a tvarov.
Povrch ostrova je značne pestrý. Strednú časť vypĺňa mohutné kryštalické pohorie Cordillera Central, ktoré sa tiahne naprieč ostrovom. Najvyšší vrchol Pico Duarte 3.175m nad hladinou mora je zároveň najvyššou horou celej karibskej oblasti. Širokým údolím Valle del Cibao je centrálne pohorie oddelené od Cordillery Septentrional lemujúcej severné pobrežie. Rozsiahlejšie nížiny sa nachádzajú na východe ostrova.

História:
O objavenie tejto krajiny sa zaslúžil Krištof Kolumbus v roku 1942. Pôvodný názov bol La Espaňola – Hispaniola. Hlavné mesto Santo Domingo patrí k najstarším európskym mestám na západnej pologuli azaložil v roku 1496 brat Kryštofa Kolumba. Pôvodní obyvatelia doplatili na svoju dôverčivosť. Španielom poskytli všetko čo žiadali a tí ich na oplátku takmer vyhubili. Chýbali pracovné sily a preto sa začali na ostrov dovážať černošský otroci. Hlavné mesto. K rozdeleniu ostrova došlo v roku 1697. Západná časť, vtedajšie Haiti, bola prenajatá Francúzom, východná ostala Španielsku. Po povstaní čiernych otrokov na prelome 18. a 19. storočia vyhlásil J. J. Dessalines nezávislosť zjednoteného ostrova. Východnej časti sa opäť zmocnili Španieli - v roku 1822 bol opäť celý ostrov pod nadvládou Haiti. Haitská diktatúra bola zvrhnutá a v roku 1844 vyhlásená nezávislá Dominikánska republika. V roku 1930 prevzal moc diktátor Rafael Leónidas Trujillo Molina, ktorý s prestávkami vládol až do smrti v roku 1961. Po jeho smrti nasledovalo obdobie chaosu, ktoré ukončila až americká vojenská intervencia v roku 1965. Stabilizovaná situácia bola až po roku 1986.

Praktické informácie:
Občania SR majú povolený vstup len s turistickou kartou (Tarjeta de Turismo), ak je výhradným účelom vstupu turistika (je možné cestovať iba s platným cestovným pasom a po príchode si kúpiť turistickú kartu za cca 10 USD priamo na letisku Las Américas v Santo Domingu.
Na cestu do krajiny za iným ako turistickým účelom či na dlhšiu dobu sa vyžaduje platný cestovný pas (minimálne ešte 6 mesiacov od vstupu) a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na Veľvyslanectve Dominikánskej republiky v Prahe.
Okrem pasu/víza/turistickej karty sa vyžaduje spiatočná letenka a dostatočné finančné zabezpečenie zodpovedajúce dĺžke pobytu.

Bezpečnost. riziká:
Obdobie dažďov prebieha od júna do októbra, čo je tiež obdobie najvyšších teplôt. Toto obdobie je tiež zvýšené riziko výskytu hurikánov. Bezpečnostné riziká: hoci útoky proti turistom nie sú na dennom poriadku, pretože ľudia sú v Dominikánskej republike veľmi priateľský, dávajte si pozor na svoje veci predovšetkým na plážach a na ulici, kde operujú tzv. motorkárske gangy. Turistom sa v žiadnom prípade neodporúča navštevovať chudobné okrajové mestské štvrte tzv. slumy. Pri večerných vychádzkach si nechajte cennejšie predmety v hoteli a brať so sebou iba kópie dokladov a menšiu hotovosť. Iné riziká: buďte opatrní pri kúpaní v mori, dávajte pozor na nepríjemné, pichľavé koraly a na medúzy.

V Dominikánskej republike majú zásuvky s 110 V, preto v prípade využitia potrebujete adaptér amerického typu (adaptadores). Môžete si ho zakúpiť v miestnych supermarketoch, ale je to len adaptér na zástrčku, váš spotrebič musí byť prepnutý na 110 V. Inak potrebujete adaptér aj so zmenou napätia.
Do hotelov 1* až 3* odporúčame vziať si so sebou prípravky proti komárom a sprej proti lezúcemu hmyzu.
Všeobecne sú akceptované kreditné karty Eurocard, MasterCard, American Express a Diners Club.

Komunikácia:
Orange (áno), T-mobile (áno), O2 (áno)

Zdravotníctvo:
Očkovanie nie je povinné, doporučuje sa nechať zaočkovať proti žltačke. Vodu, ktorá nie je v uzavretej nádobe, radšej nepite a voda priamo z vodovodu, tiež nie je pitná. Upozorňujeme na nevyhnutnosť dodržiavania hygieny pri konzumácii ovocia, zeleniny, mäsa a rýb. Dbajte, aby ste ich dostali na stôl čerstvo pripravené. Pri balení nezabudnite na lieky proti hnačke, repelenty, opaľovacie krémy. Pozor si dávajte na prehriatie organizumu a dehydratáciu, vypiť by st emali denne 3 až 4 litre. Pri pobyte na slnku sú vhodné krémy s vysokým ochranným faktorom. Na západe krajiny je zvýšené riziko výskytu tropickej malárie. Mestá a turistické destinácie maláriou ohrozené nie sú.
Bezplatne vás ošetria v štátnych nemocniciach, na súkromnej klinike počítajte s dennou sadzbou.

Doprava:
V Dominikánskej republike existuje hustá autobusová sieť spájajúca všetky dôležité miesta. Autobusy veľkých súkromných spoločností sú komfortné, mestské autobusy bývajú často preplnené. Výhodné sú taxíky jazdiace ako „publicos“. Taxislužba je pomerne lacná a bezpečná. Medzi jednotlivými mestami je možné použiť sieť spoľahlivých a lacných súkromných dopravcov.
Jazdí sa vpravo. Pokiaľ si chcete požičať auto, potrebujete mať viac ako 21 rokov a medzinárodný vodičský preukaz. Pokiaľ neplatíte kreditnou kartou, je potrebné zložiť vysokú kauciu.

Sviatky:
1. január - Nový rok
21. január - Sviatok Panny Márie z Altagracie
27. február - Deň nezávislosti
marec/apríl - Veľký piatok
1. máj - Sviatok práce
24. september - Sviatok Panny Márie z Mercedesu
6. november - Deň ústavy
25. december - Vánočný sviatok

Keďže každá dedina má svojho svätého,oslavujú sa tu sviatky skoro každý týždeň. Oslavuje sa spevom, tancom a maskovanými sprievodmi. Najznámejšie oslavy sú koncom mája v El Seibo a Santa Cruz de Mago. Veľkú zaujímavosťou sú mýticko-religiózne "ga-ga" sviatky, odohrávajúce sa behom Veľkej noci v dedinách. Cez február si môžete vychutnať karneval v Santo Domingu, ktorý doprevádzajú veľké sprievody. V meste La Vega sa každé nedeľné februárové popoludnie konajú pestré sprievody tzv. Dieblos Cojuelos. V San Pedro de macoris sú to tzv. Guloyas a v Santiagu maskované sprievody tzv. Lechones. Každý kraj je typický svojimi maskami a sprievodmi. Slávnosti a karnevaly sa konajú taktiež v prosinci v Samaná a v La Romane. Na prelome júla a augusta sa koná hudobný tanečný festival Merengue v Santo Domingu.

Dôležité telefónne čísla:
tiesňová linka - 911
hasiči 809-6822000
národná polícia 809-6823151
turistická polícia - bezplatne 12 00 35 00

Jedlá a nápoje:
Kuchyňa Dominikánskej republiky nie je z tých, o ktoré by svetoví gurmáni snívali. Svojou jednoduchosťou zodpovedá prostému životnému štýlu dominikánskych ľudí. Jedno z najčastejších jedál je banán platano, ktorý sa pripravuje ako zelenina alebo príloha. Rozhodne to nie je taký banán, na aký sme zvyknutí u nás. Obed trvá asi 2 hodiny, keďže obyvatelia ho spájajú so siestou. Väčšinou sa chystá kuracie mäso a veľmi častou prílohou je ryža s fazuľami. Ryby a plody mora teda patria medzi veľmi drahé jedlá. U miestnych obyvateľov je typická comida criolla - kreolská kuchyňa, ktorá spája vplyv indiánskej kuchyne spolu s africkou, španielskou a juhoamerickou. Najtypickejším jedlom je sancocho alebo inak "pokrm z jedného hrnca", ktorý sa skladá z troch druhov mäsa, marinovaného v korenenom náleve a vereného so zeleninou (paradajky¨, cibuľa, cesnak). Podáva sa s ryžou a fazuľami. Ďalšou špecialitou je vyprážané kura - chccarrones de pollo. Pri príprave rýb tu vedie ryba s kokosom - pescado de coco. Na sladkosti si miestni obyvatelia príliš nepotrpia a keď už, tak je to len ovocie so sirupom alebo bizcocho, čo je puding či koláč z ryže. V medzinárodných hoteloch je samozrejmosťou medzinárodná kuchyňa, takže sa nemusíte báť nedobrovoľnej hladovky, pokiaľ by Vám miestna kuchyňa nechutila. S nápojov dávajú miestni prednosť pivu a rumu. Pivo je prekvapivo chutné a z rumu sú veľmi obľúbené miešané nápoje ako je Piňa Colada alebo Cuba Libre. Častým nealkoholickým nápojom je šťava z kokosu.

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Slovenské veľvyslanectvo v Havane má v teritoriálnej pôsobnosti štáty: Antigua a Barbuda, Bahamské spoločenstvo, Barbados, Dominika, Dominikánska republika, Grenada, Haiti, Jamajka, Kuba, Svätá Lucia, Sväty Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Trinidad a Tobago.
mbajada de la República Eslovaca
Call 66, n°521, entre 5-taB y 7-ma, Miramar-Playa
Ciudad de La Habana
Cuba
telefón: +53 7 204 1884/ 1885 zo zahraničia
07 204 18834/1885 z Kuby
mobilný telefón: +53 5 263 0584 zo zahraničia
05 263 0584 z Kuby
fax: +53 7 204 1883 zo zahraničia
e-mail: embeslovaca@mzv.sk
Úradné hodiny: pondelok - piatok 9.00 - 16.30
Úradné hodiny na konzulárnom a vízovom úseku: pondelok - štvrtok 9.00 - 12.00
(časový rozdiel voči SR -6 hodín)

Malý slovníček:
Výslovnosť:
C pred E a I se vyslovuje šušlavo (cerca/tserka)
CH ako Č
G pred E a I ako H (gigant/higant)
H je neznelé
J ako G (jamón/hamon)
LL ako J
N s vlnovkou ako Ň
QU ako K
V ako B (vino/bvino)
X pred samohláskami sa pripojuje S, pred souhláskami KS
Z ako mäkké C (cerveza/tservétsa)

Základné slovíčka:
áno, nie, iste - sí, no, vale
prosím, ďakujem - por favor, gracias
čo, koľko - qué, cuánto
dobrý/á, zlý/á - buen(o)/a, mal(o)/a
lacný/á, drahý/á - barato/a, caro/a
ahoj, dovidenia - hola, adiós
dobré ráno - buenos días
dobré popoludnie/noc - buenas tardes/noches
uvidíme sa pozdejšie - hasta luego
prepáčte - lo siento/discúlpeme
ospravedlňte ma - con permiso/perdón
ako sa máte - cómo está
(ne)rozumiem - (no)entiendo
hovoríte anglicky - habla (ustede) inglés
volám sa - me llam
ako sa voláte - cómo se llama usted
ja chcem - quiero
rád by som - quisiera
neviem - no sé
dajte mi - deme
kde je autobusová stanica/zastávka/stanica/banka/pošta - dónde está la estación de autobuses/la parada/la estación de ferrocarril/elcorreo
chcel by som spiatočný lístok do - quisiera un billete de ida y vuelta para
čo je to - qué es eso

(red.)
 


 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok