Portugalsko - Celoročné dovolenky, exotika | moja Nitra
 
Celoročné dovolenky, exotika
Tábory
 

Portugalsko

dátum pridania: 22.01.10-14:00

Dušu tejto vzdialenej krajiny pocítite predovšetkým na zelenom severe. Vrchy sú tam vyššie, roviny širšie a rastie tam hrozno na slávne Vinho Verde, po našom zelené víno.

Hlavné mesto: Lisabon
Rozloha: 92 389 km2
Počet obyvateľov: 10 707 924
Úradný jazyk: portugalčina
Mena: EURO
Časové pásmo: V Portugalsku a na súostroví Madeira sa dodržuje GMT (Greenwich Mean Time) - je tam teda o hodinu menej
Podnebie: Podnebie Portugalska je silne ovplyvnené Atlantickým oceánom. Letá sú preto chladnejšie a veternejšie ako v iných oblastiach tej istej zemepisnej šírky. Južné pobrežie Portugalska má príjemnejšie podnebie, čo je dané teplými morskými a vzdušnými prúdmi z Afriky a dá sa nazvať takmer stredomorským podnebím. Portugalský ostrov Madeira má stále podnebie a označuje sa ako ostrov večnej jari. Južné pobrežie má viac než 300 slnečných dní v roku a teplota vzduchu ani v zime neklesá pod 15 stupňov Celzia.

Zaujímavé miesta:
Alantejo

Jedna z piatiach portugalských oblastí, zaberajúca tretinu územia. Za rímskej doby to bola obilnica celej ríše, teraz má toto územie skôr stepný ráz, kde je vybudované veľké množstvo priehrad a nádrží. Dedinky si tu stále uchovávajú pôvodný stredoveký ráz. Nájdeme tu i niekoľko chránených oblastí alebo pár pozoruhodných megalitických stavieb - napr. neolitický Cromleque dos Almendres postavený z 96 kameňov.

Estremoz

Vnútrozemské historické mestečko ležiace v oblasti Alantejo. Je známe vďaka svojím ručne vyrábaným hlineným soškám, ktoré sú obĺúbenými suvenýrmi. Historické časti mesta sú chránené rozsiahlymi opevneniami - tzv. horné mesto, kde sa rozkladá hradný komplex s nádhernou mramorovou vežou.

Odemira

Spadá rovnako po územie Alantejo. Toto mestečko je známe vďaka hudobnému festivalu Sudoeste. Okúzli nás však i svojou krásnou prírodou, ktorá je chránenou krajinnou oblastí.

Beiras

V tomto meste nájdeme veľké množstvo prastarých hradov, pevností a honosných zámkov ako je Leiria, Ourém alebo Pombal. Za pozornosť stoja kláštory Batalha a Alcobaca, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO. Pokiaľ nás zaujíma hisória a chceme toto mesto poznať čo najlepšie, musíme bezpodmienečne navštíviť miesta ako tzv. mariánske pútne miesto Fatimu, stredoveké Coimbru a predovšetkým mesto Aveiro - tzv. portugalské Benátky.

Porto

Mesto ležiace v severnej časti krajiny, vo vinárskej oblasti, je druhé najväčšie v Portugalsku a patrí na zoznam UNESCO. Na prvý pohľad pôsobí moderne, ale nájdeme tu i starobylé pamiatky či malebné zákutia. Pôvodné historické centrum je chránené hradbami z 13. storočia. Medzi najvýznamnejšie a najobdivovanejšie stavby patria Burzovný palác s mramorovou výzdobou, Torre dos Clérigos alebo Veža klerikov, množstvo múzeí (múzeum dejín lekárstva alebo múzeum námornej zoologie) a v neposlednej rade i románsky kostol sv. Františka a kostol Carmo, ktorý je zdobený typickými farebnými kachlíky azulejos. Milovníci prírody iste ocenia návštevu portskej botanickej záhrady.

Lisabon

Od 13. storočia hlavné a zároveň najväčšie mesto Portugalska, leží v západnej časti na rieke Tejo. Bolo založené zrejme Féničanmi v 12. stor. pred Kristom. Jednou z najpozoruhodnejších stavieb tohoto mesta je kláštor rádu sv. Jeronýma zo 16. storočia, postavený v tzv. manuelskom štýle. Nachádza sa vo štvrti Belém a sú tu pochovaní slávny moreplavci Vasco da Gama a Louis de Camoes. V rovnakom slohu je postvená i Belémska veža, vojenská pevnosť u brehu rieky Tejo. Miestnou dominantou je však románsky hrad Castelo de Saso Jorge, ktorý je obklopený stredovekými uličkami. Toto mesto žltých električiek a fotbalu rozhodne stojí za nášu pozornosť.

Algarve

Portugalská provincia tiahnuca sa pozdĺž južného pobrežia. Nájdeme tu stále patrný vplyv arabskej civilizácie, ktorá tu vládla v stredoveku. Miestne pláže Lagoa a Luze patria medzi najlepšie pláže sveta.

Alvor

Pôvodne rímsky prístav, ktorého sa zmocnili Arabovia. Dnes menšie živé stredisko s dlhoročnou rybárskou tradíciou. Hlavnou pamiatkou Alvoru je unikátny maurský Chrám Divino Salvador s cennou reliéfnou výzdobou, pochádzajúcou z doby rímskej. Ďalším cieľom výprav za poznáním bývajú rímske ruiny Abicada.

Carvoeiro

Nedávno ospalá rybárska dedinka sa dnes prebúdza k životu. Vďaka rozmanitej prírode, jaskynným alebo bizardným skalným útvarom Algar Seco je to veľmi obľúbená destinácia.

Lagos

Pomerne väčšie rušné mesto, ktoré ako prístav zohralo dôležitú rolu v stredoveku. Sídlil tu preslávený guvernér Jindřich Moreplavec. Pokiaľ nás zaujíma história, za prehliadku rozhodne stoja pevnosti Forte da Ponta da Bandeira, archeologické múzeum alebo kostol Igreja de Santa António.
 

Popis krajiny: Skalnaté pobrežie Portugalska, ktorého dĺžka dosahuje 974 kilometrov, je obmývané Atlantickým oceánom, prevažná časť územia leží na nížine. Východná hranica je tvorená riečnymi kaňonmi. Azorské ostrovy sa skladajú z deviatich ostrovov. Zaujímavosťou sú dodnes aktívne sopky. Ostrovy sú značne hornaté. Napríklad ostrov Pico má najvyšší vrchol vo výške 2.350 metrov.


 

História: Územie Portugalska bolo za čias Rímskej ríše ovládnuté Rimanmi. Postupne sa pri dobývaní striedali germánske kmene, Vizigóti a Arabi. V 12. storočí vznikol portugalský štát. Portugalsko sa stalo významnou krajinou a vďaka moreplavcom získalo kolónie v blízkej Afrike, ale i v Indii a v Južnej Amerike. Hospodárske problémy, strata významnej kolónie Brazílie v r. 1822 priniesli Portugalsku ťažké obdobie. Vďaka ekonomickému poklesu pretrvávajúcemu až do 20. storočia sa Portugalsko stalo nestabilnou krajinou. Po vstupe do NATO a zmene myslenia sa Portugalsko stalo členom Európskej únie. V r. 1998 sa v Lisabone konala výstava EXPO. Dnes patrí Portugalsko k vyspelým a kultúrne orientovaným krajinám.


 
Štátne sviatky: Portugalsko je katolíckou krajinou, preto je väčšina sviatkov spojená s kresťanstvom. Na sviatky patrónov sa konajú festivaly a náboženské púte. Veľkonočné sviatky sú samozrejme jednou z predných udalostí. Najznámejší je Svätý festival v Braze, známy procesom s bosými pútnikmi. 12. a 13. mája sa koná svätá púť vo Fatime k príležitosti zjavenia Panny Márie. Táto púť je každoročne navštevovaná tisíckami pútnikov. Ďalšími známymi festivalmi sú: hudebný festival v Algarvi nabitý koncertmi vážnej hudby. Ďalším festivalom je Festa das Cruzes, čo je festival všetkých krížov v Barcelone. 12. a 13. júna sa koná Fasta da Santo António v Lisabonu, kedy sa celú noc oslavuje a tancuje. Ďalší festival Festa da Sao Joao v Portu trvá celý týždeň a končí v noci z 23. júna. Medzi národné portugalské sviatky patrí 25. apríl, ktorý je pre Portugalcov Dňom slobody. 10. júna sa oslavuje Deň Portugalska, 15. augusta Nanebevzatie Panny Márie, 5. októbra Deň republiky, 1. decembra je to Deň nezávislosti a 8. decembra sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Praktické informácie: V porovnaní s ostatnými členskými krajinami EÚ je bezpečnosť vyššia, násilné trestné činy sú výnimkou. Počas turistickej sezóny na rušných miestach, v reštauráciách a v MHD najmä v Lisabone, Porte a turistických strediskách rastie počet vlámaní a krádeží. Neodporúča sa výber z bankomatov na neprehľadných miestach. Odporúča sa nechať doklady v bezpečí napr. hotelového trezoru. Polícia na preukazovanie totožnosti bežne akceptuje aj fotokópie pasov. Dovoz, distribúcia a predaj omamných látok sa v Portugalsku trestá vysokými trestami. Riziko teroristických útokov je nízke. Na Azorských ostrovoch je situácia podstatne lepšia.
Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je nižšia ako na Slovensku, starostlivosť v súkromných zariadeniach je porovnateľná so SR a vyššia. Ceny zdravotníckych úkonov sú podstatne vyššie než v SR. Základný poplatok za návštevu lekára, stomatológa či na pohotovosti je od 40 do 100 eur. Väčšina liekov je voľne prístupná v lekárňach bez predpisu, ceny sú vysoké. Portugalsko je po Veľkej Británii druhou krajinou EÚ s najvyšším výskytom tzv. choroby šialených kráv – BSE, preto sa neodporúča jesť hovädzinu, hoci akútne nebezpečenstvo nehrozí.
 
Dôležité telefónne čísla:
Prvá pomoc (SOS) - 112
Požiarnici - 342 22 22 (Lisabon)
Polícia Lisabon 347 47 30, 346 61 41
Pohotovosť - zdrav. strediska - 714 06 07, 395 21 14
 

Jedlá a nápoje: Aj keď to tak na prvý pohľad možno nevypadá, Portugalsko je krajinou pravých gurmánov. Kuchyňa je tu ovplyvnená predovšetkým rímskou a arabskou, ale taktiež španielskou a francúzskou kuchyňou. Základom kuchyne severného Portugalska a centrálnej časti je bravčové mäso, ako príloha zemiaky, strukoviny a kapusta. Južná časť krajiny a pobrežia je postavená na rybách a ostatných plodoch mora, ako prílohy zemiaky, ryža a zeleninové šaláty s olivovým olejom.

Obľúbené sú i polievky. Miestnou najtypickejšou rybou je bacahau - treska, bežným pokrmom potom Pescada grelhado - grilovaný hejk a Bifé de atúm - vyprážané filety z tuniaka. Najľudovejším pokrmom sú Sardinhas assadas - grilované sardinky. Veľkou avšak drahou lahôdkou je Arroz de Marico, čo je dusená ryža s plodmi mora. Algarvskou špecialitou je Cataplana - škeble dusené v olivovom oleji na špeciálne panvici spoločne s paprikami, cibuľou, paradajkami a korením.

Čo sa týka pitia, tak v každej reštaurácii je samozrejmosťou minerálna voda (perlivá i neperlivá) a iný veľký výber nealkoholických nápojov. Pokiaľ si budeme objednávať kávu, tak pod názvom um café dostaneme slzu silného expresa. Pokiaľ chceme dvojitú dávku, potom je to um café duplo (ale pozor na srdce!). víno je tu národným symbolom. Dôkazom toho je množstvo vinných sklepov - vinho da casa. Portugalský gin, brandy a whisky sú tu najlacnejšie v Európe, podľa toho však i chutia. Omnoho zaujímavejšia je ochutnávka miestnych "kořalek". Medronha je pálená z planiky, figa je z figovníku, ginginghy je čerešňa alebo bagaca zo strapcov vinnej révy. Carveja alebo pivo sa v porovnaní s našim pivom určite nestratí. Všetky tri značky - Sagres, Crystal či Super Bock chutia skvele.

Orientačné ceny: Pre Slovákov je Portugalsko pomerne príjemná krajina: ceny za jedlo a pitie sa pohybujú v rovnakých reláciách ako v tuzemsku. A to ako v obchodoch, tak v reštauráciách. V reštauráciách človek nemusí myslieť na sprepitné, pretože to býva spravidla zahrnuté v cene. Býva však zvykom obsluhe ešte pár korún naviac nechať.

Ceny:

Káva - 0,40 - 0,50

Pomarančový džús -1,25 - 1,50

Čaj - 1,00 - 1,25

Pivo - 0,75 - 1,00

Kompletný obed (luxusna reštaurácia)- 30,00 - 50,00

Kompletný obed (normálna reštaurácia)- 13,00 - 20,00

Balíček portugalských cigariet - 2,00

Lístok do kina - 4,00 - 5,00

Predstavenie fada (minimálna konzumácia)- 25,00 - 35,00

Býčie zápasy - 10,00 - 30,00

Vstupné do múzea -1,00 - 5,00

Lístok do divadla - 5,00 - 25,00

Lístok na operu/balet - 30,00 - 50,00

Portugalská denná tlač - 0,70

Portugalské týždenníky - 2,50

Známky do Európy - 0,54

Kempy - 2,25-3,10 /osoba, 1,90-4,15/stan, 2,35-4,40/karavan, 2,05-2,60/auto
 

Adresa slovenského veľvyslanectva:
 Veľvyslanectvo SR v Portugalsku:
Embaixada da República Eslovaca, Avenida Fontes Pereira de Melo 19, 7. Dto, 1050-116 Lisboa /Lisbon
Tel: 00351 213 583 300,
Fax: 00351 213 583 309, 213 583 306
emb@lisbon.mfa.sk, emslovak@mail.telepac.pt
 

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok