Juhoafrická republika - Celoročné dovolenky, exotika | moja Nitra
 
Celoročné dovolenky, exotika
Tábory
 

Juhoafrická republika

dátum pridania: 22.01.10-13:22

Najvyspelejšia krajina čierneho kontinentu má nespočetné množstvo lákadiel - od unikátnych prírodných rezervácií s panenskou flórou a faunou po životom pulzujúce veľkomestá, kozmopolitné a diaľkami voňajúce prístavy, či pokojné mestečká skryté v zeleni záhrad a parkov.

Hlavné mesto: Pretoria, Kapské mesto
Rozloha:1219912 km2
Počet obyvateľov: 42718530
Úradný jazyk: angličtina, afrikánština, tswanština, svazijština, tonžština
Mena: 1 rend (ZAR) = 100 centov
Časové pásmo: GMT+2
Podnebie: Väčšina juhoafrického územia leží v subtropickom pásme. Na pobreží má prímorské a vo vnútrozemí kontinentálne suché podnebie. Vysoká nadmorská výška vnútrozemskej náhornej plošiny zabezpečuje príjemné teplotné podmienky. Chladný Benguelský prúd, ktorý sa pohybuje z juhu na sever, zabraňuje vzniku dažďových zrážok, čím spôsobuje, že na sever zasahuje výbežok púšte Namib. Naopak, teplý Agulhasský prúd, omývajúci juhovýchodné pobrežie, prináša časté výdatné dažde. Hlavné obdobie dažďov začína v novembri a končí v apríli. Zimné mesiace máj až október bývajú relatívne chladné a silné zrážky dostáva aj juhozápad krajiny. Niekedy, podobne ako v Dračích horách, tu sneží. Na juhovýchodnom pobreží je aj v zimnom období príjemne teplo.

Zaujímavé miesta:
Lesotho - samostatný štát, horské kráľovstvo, obklopené zo všetkých strán JAR. Celé územie leží vyššie než 1000 m n. m. a 80 % vyššie než 1800 m n. m. býva preto nazývané strechou Afriky či Africkým Tibetom.
Augrabies Falls Národný park - krajinou jedinečné miesto, kde rieka Orange preteká púšťou, vytvára hlboký kaňon a niekľko mohutných vodopádov.
Dumazulu Cultural Village - dedina kmeňa Zulu v pôvodnej forme, ukážky tradičných remesiel, spevov a tancov. Všetko je predvádzané pri prechádzaní dedinou so sprievodcom (tzv. cultural show), zastavuje sa pri ukážkach rôznych remesiel a nakoniec je asi polhodinové tanečné predstavenie doprevádzané spevom.
Národný park Richtersveld - Púštne hory v zapadnutom kúte JAR na hraniciach s Namíbiou. Ratú tu jedinečné endemititcké rastliny, pod kameňmi sa skrývajú škorpióny, väčšina ciest je zjazdná len pre terénne vozidlá.
Kapský polostov a Kapské mesto - na polostrove sa nachádza 1000 m vysoká Stolová hora. Uvidíte tu kolónie tučniakov, ktorí sa s vami budú slniť na nádhernej pláži Boulder´s Beach. Cieľ väčšiny návštevníkov je Mys Dobrej nádeje so zvláštnou krajnou tvorenou endemitickým rastlinným spoločenstvom nazývaným fynbos.


 

Dračie hory - na pohľad sú Dračie hory veľmi zvláštne: napriek priemernej výške 2900 m n. m. prakticky celé pokrýva tráva: všetky kopce sú tak v lete zelené a v zime oranžovo hrdzavé, rozoklané úbočia vypadajú ako potiahnuté zamatom.
Sun City - sa nachádza v severozápadnej provincii JAR. Ide o juhoafrické Las Vegas a najznámejšie zábavné centrum južnej pologuli. V meste sú hotelové komplexy, kasína, nákupné promenády ale aj aquapark s umelým morom a vlnobitím, prales a jaskyňa. V devedesiatych rokoch vyrástol pri Sun City ešte jeden superluxusný komplex - Lost City. Jeho Palace Hotel patrí medzi najlepšie na svete a s obľubou ho navštevujú medzinárodné celebrity.
Pilanesberg - „perla“ severozápadnej provincie JAR. Patrí k tomu najlepšiemu, čo môže Južná Afrika ponúknuť. Tento park je dielom ľudských rúk. Bol vytvorený v kráteru vyhasnutej sopky - 500 km2 vyprahnutej zeme sa zmenilo na prírodné safari. Boli sem presídlení levi, sloni, nosorožci, antilopy, hroši, krokodíly... Pilansberg však na rozdiel od Sun City nepôsobí gýčovo a zvieratá tu žijú v prirodzenom prostredí. Jeho výhodou je i jeho malý rozmer. Má okrúhly tvar a z jedného konca na druhý je to necelých 30km.
V severnej časti krajiny v provincii Limpopo v prírodnej rezervácii Modjadji vraj sídli Dažďová kráľovná. Je to fenomén, ktorý prekročil hranice Južnej Afriky a stal se svetovým pojmom. Dažďová kráľovná patriaca do kmeňa severných Sothov sa tu podľa legendy usadila už v 16. stor. a priniesla so sebou schopnosť vyvolávania dažďa. Miestni obyvatelia ju považujú za nesmrteľnú a uctievajú ju na celej južnej časti afrického kontinentu.
Blyde River Canyon tretí najväčší kaňon na svete (po Grand Canyon v Arizone a Fishoek Canyon v Namibii), avšak je považovaný za najkrajší. Tiahne sa v dĺžke 26km a padá do hĺbky 800 metrov. Hneď na začiatku žasnete pri pohľade na Three Rondavels - 3 skalné kužele vypínajúce sa z hlbín kaňonu a pripomínajúce obrie okrúhle africké chatrče.
Krugerov národný park - jeden z najväčších a najstarších na svete. Zaberá územie veľkosti Belgicka. V parku žijú ohromné počty zebier a antilop, vyše 150 100 byvolov, 8000 slonov, 2000 levov, 1500 nosorožcov, 1000 leopardov...
 
Popis krajiny: Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Je to krajina s bohatou históriou, ktorá prešla v posledných desiatkach rokov niekoľkými reformami a zmenami. Sever územia zaberá južný výbežok panvy s púšťou Kalahari. Plošiny na juhovýchode a východe ohraničujú majestátne Dračie vrchy, ktoré sa rozprestierajú medzi Obratníkom Kozorožca a Mysom dobrej nádeje kde môžeme nájsť aj najvyšší vrch krajiny Injasuti (3408 m n. m.). Táto najvyspelejšia krajina čierneho kontinentu má nespočetne veľa lákadiel pre cestovateľov s dobrodružným duchom. Či už sú to nádherné prírodné rezervácie, moderné veľkomestá, prístavy, alebo mestečká zahalené v zeleni exotických rastlín a porastov. Ako prví sa v roku 1488 k brehom tohto krásneho kúta sveta doplavili bádatelia z Portugalska. Neskôr tu holandskí obchodníci založili prvú kolóniu. Medzi ich potomkami – Búrmi a novými prisťahovalcami z britských ostrovov vypukol dlhotrvajúci spor (anglo-búrske vojny). Búri po dobytí Mysu Dobrej nádeje Britmi boli nútení opustiť svoje pôvodné usadlosti a presúvali sa viac na sever, pričom zakladali vlastné štátne útvary. Anglo-búrske vojny skončili porážkou Búrov. Krajina s oficiálnym názvom Juhoafrická únia získala nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1910. V období po 2. svetovej vojne bol zavedený apartheid (založený na striktnej segregácii rás a utláčaní nebieleho obyvateľstva). Apartheid skončil v roku 1994.
 

 História: Osadníci, ktorí sa v druhej polovici 17. storočia usadili v oblasti kapského mesta (založené 1652), prichádzali najmä z Nizozemska. Označovali sa ako Búrovia (sedliaci) a vytvorili si svoj vlastný jazyk - afrikaans. V roku 1795 obsadili Kapské mesto Briti a pretvorili ho na svoju kolóniu. Po nespočetných rozbrojoch vypukla v roku 1899 búrská vojna, v ktorej nakoniec v roku 1902 zvíťazili britské vojská. Búrská repbulika bola pripojená ako britská dŕžava k Juhoafrickej únii.
V roku 1911 začal v novom štáte Commonwealthu systém apartheidu: černosi nesmeli voliť a získavať mimo územia rezervácie žiadnu pôdu, láska medzi ľuďmi rozdielnej farby pleti bola trestaná odňatím slobody. Táto politika dosiahla svojho vrcholu v 50. rokoch, kedy sa v dôsledku rozsiahlych nútených presťahovaní nebelošského obyvateľstva rozdelila spoločnosť tiež územne do dvoch odlišných častí.
V roku 1961 zakázali Africký národný kongres (SNC), ktorý vznikol za povstaleckých hnutí v roku 1912, a zatkli jeho vedúcich predstaviteľov. V nasledujúcich rokoch bol v krajine relatívny kľud, lebo i cez medzinárodnú izoláciu rozkvitalo národné hospodárstvo.
Ku zmene situácie došlo v 80. rokoch, kedy sa boj opozície proti apartheidu premenil takmer v občiansku vojnu. Vláda pod vedením de Klerka sa od roku 1989 začala odvracať od apartheidu, ktorý bol nakoniec v roku 1991 zrušený. Z prvých volieb všetkých Juhoafričanov vyšiel v roku 1994 víťazne vodca ANC Velson Mandela. Strávil vo väzení 26 rokov a od nástupu do prezidentského úradu sa snažil zjednotiť rozdelenú krajinu bez myšlienky na konečnú odplatu a pomstu. Južná Afrika bola prijatá do medzinárodného spoločenstva a stala sa opäť členom mnohých medzinárodných organizácii.
ANC jednoznačne zvíťazil i v druhých všeobecných voľbách v máji roku 1999 a novým prezidentom sa stal Thabo Mbeki, doterajší viceprezident.

Praktické informácie: Pre turistické cesty občanov SR do JAR do 30 dní nie je potrebné vízum. Bezpečnostná situácia v JAR je taká, že je nutné počítať s vysokou mierou kriminality, najmä v centrách väčších miest. Neodporúča sa návštevníkom satelitných sídlisk vo veľkomestách, prechádzky v osamelých miestach a v centrách miest v podvečerných a večerných hodinách. Zvlášť sa neodporúča používať mikrobusy jazdiace po pravidelných trasách, mimo iného i s ohľadom na ich veľmi zlých technický stav. Turisti sú častým cieľom násilnej trestnej činnosti, preto je vhodné na seba neupozorňovať, napr. viditeľne nosenými kamerami. Pri cestách autom sa odporúča držať sa hlavných ciest, cestovať vždy len v uzamknutom aute a okná auta spúšťať len do polovice. Neodporúča sa zastavovať na opustených miestach alebo cestovať po vedľajších cestách po zotmení. Pre oddych a občerstvenie je vhodné využívať čerpacie stanice pohonných hmôt. Rovnako nie je bezpečné zastavovať stopárom alebo pri aute s poruchou (tá môže byť fingovaná). V Juhoafrickej republike sa jazdí vľavo.
Zeleninu a ovocie vždy umývajte alebo pokiaľ možno lúpte. Dávajte si pozor na zmrzlinu, kupujte si vždy čerstvú a dobre mrazenú. Radšej sa vyhýbajte málo prepečenému mäsu, mušliam a ustriciam. Dávajte si tiež pozor na vodu a na ľad, ktorý je do nápojov pridávaný. JAR je ale v tomto ohľade krajinou naozaj vyspelou a pokiaľ nebudete výslovne vyhľadávať riziko, nemali by ste mať s hygienou žiadne problémy.

Pri prílete z Európy nie je nutné žiadne očkovanie. Odporúča sa však pre istotu očkovanie proti tetanu, žltačke typu A, záškrtu a detskej obrne. Prevencia proti malárii je dôležitá predovšetkým v letných mesiacoch, najmä vo východnej časti krajiny Severnej provincie, Mpumalanga a KwaZulu-Natal. Proti tropickej malárii, ktorá sa vyskytuje predovšetkým na severe oblasti, väčšinou nestačia obvyklé ochranné prostriedky. Informujte sa preto u svojho lekára alebo na najbližšej očkovacej stanici. Všeobecne ale platí, že pokiaľ nebudete podnikať naozaj dobrodružnú cestu je riziko nákazy naozaj minimálne.

V Juhoafrickej republike je na celom území zaistená dobrá a kvalitná lekárska starostlivosť. Lekári sú uvedení v telefónnych zoznamoch pod heslom "Medical Pracitioners", zubári "Dental surgeons" a nemocnice pod "H". lekárne sú označené ako "Chemists" alebo "Apteek". Predávajú lieky, drogistický tovar a tiež filmy do fotoaparátov. Pokiaľ sa necháte ošetriť v nemocnici alebo v bežnej lekárskej ordinácii nemali by ste mať žiadne problémy.

Čo si vziať so sebou, záleží na tom, akého druhu je vaša cesta. Pokiaľ sa budete pohybovať v mestách a kvalitných hoteloch, odporúča sa vziať si vhodné oblečenie. Pokiaľ budete navštevovať večerné spoločenské párty a iné udalosti, je nutné mať spoločenský oblek. Ak idete do JAR za prírodou, nezabudnite na kvalitné cestovateľské oblečenie, dobré sú dlhé nohavice, ktoré vás ochránia pred hmyzom a tiež kvalitné topánky. Nezabudnite lieky, ktoré bežne užívate a potrebujete. Nepodceňujte africkú zimu a radšej si zistite, v ktorom ročnom období do Afriky cestuje a zariaďte sa podľa toho. Všetko ostatné ako filmy, krémy na opaľovanie, mapy, sprievodcov, atď. sa dá v Juhoafrickej republike zakúpiť približne za rovnaké ceny ako u nás.

Na ceste do JAR by vás nemalo stretnúť žiadne prekvapenie ohľadne etiky a zvykov miestnych obyvateľov. Bežne môžete nosiť neformálne oblečenie okrem niekoľkých top reštaurácii, kde sa vyžaduje spoločenský odev. Na plážach je ženám zakázané opaľovať sa hore bez. Je tu tiež zákaz fajčenia v autobusoch, vlakoch, v taxíkoch a vo väčšine verejných budov. Na týchto miestach je tiež zakázané požívať alkohol. V JAR nie je možné nikde kúpiť alkohol v nedeľu. Je dôležité tiež dodržovať náboženské zvyky, pokiaľ navštívite mešitu, kostol alebo bohoslužbu.
 

Dôležité telefónne čísla:
Polícia: 10111
Záchranná služba a hasiči: 10177
Všeobecné tiesňové volanie: 112
Informácie o telefonnych číslach: tel. 1023
 

Jedlá a nápoje: Kuchyňa je rôznorodá, pretože vlny emigrantov si so sebou priniesli ako pamiatku na domov nielen napr. svoju architektúru, ale aj národnú kuchyňu – Angličania, Gréci, Nemci, Holanďania, Portugalci, Francúzi, Španieli, Maďari, Malajci, Indovia, Číňania – tí všetci tu žijú a vychvaľujú svoje tradičné jedlá. V krajine nájdete samozrejme i obrovskú škálu typických juhoafrických pokrmov. Ak máte radi ryby a morské živočíchy, ste na správnom mieste. Keďže JAR obklopujú dva oceány- studený Atlantický a teplý Indický- je výber rýb pestrý. Vnútrozemie je zas preslávené vynikajúcim jahňacím. Tunajšou špecialitkou je dusené mäso so zeleninou, podávané so žltou ryžou s hrozienkami alebo so sladkými pečenými zemiakmi. Juhoafrická kuchyňa sa pýši svojou výbornou kvalitou. Pre zmenu skúste steak z antilopy kudu, impaly alebo pštrosa, ktorý je chutnejší ako hovädzie a má omnoho menej cholesterolu. Zaujímavé sú aj sušené plátky z hovädzieho alebo diviny, ktoré sa podávajú ako malý snack, či doplnok k aperitívu. Ďalšia tradičná delikatesa sa volá „walkaways“- kuracie stehienka s kobylkami a sušenými červíkmi. Pre dobrodružné povahy má juhoafrická kuchyňa pripravené aj mnohé ďalšie prekvapenia podobného druhu. Zo sladkostí ochutnajte koeksisters – koláč so sirupom, crunchies – chrumkavé keksy so sirupom, souskluitjies – knedlíky so sirupom, mosbolletjies – okrúhle chrumkavé pečivo, soetkoeke – sladké koláčiky, slivkový puding...Neoddeliteľnou súčasťou juhoafrického spôsobu života je barbecue. Grilované kuracie, steaky, divina a ďalšie druhy mäsa sa podávajú s rôznou zeleninou a často taktiež s „pap“- druh ovsenej kaše, s pyré z paradajok a cibule, fazuľou s varenými zemiakmi a rybou naloženou v kari.

V povedomí ľudí je Južná Afrika stále skôr krajinou bohatou na diamanty ako na víno. Nie je to však úplná pravda – táto krajina má s pestovaním vínnej révy prekvapujúco dlhé skúsenosti, veď sa s tým začalo už v roku 1655. V roku 1925 vznikla prvá lokálna odroda Pinotage a v roku 1959 sa objavilo polosladké biele víno Lieberstein, ktoré sa o neskôr stalo najpredávanejším stáčaným vínom na svete. Južná Afrika je na deviatom mieste v poradí producentov vína. Celú štvrtinu sa podarí exportovať a záujem o juhoafrické víno každoročne stúpa, čo v dobe, keď existuje nadprodukcia a svet sa doslova kúpe vo víne, o kvalite miestneho vína hovorí tou najlepšou rečou.

Orientačné ceny:
Hamburger 12,5 ZAR, sendvič 10,5 ZAR, fľaša piva 6 ZAR, káva, čaj 5,50 ZAR, whisky so minerálkou 9,50 ZAR, fľaša vína 30 ZAR, jedlo á la carte 35 ZAR, cigarety 7,50 ZAR, farebný film 38 ZAR, liter benzínu 3 ZAR
 

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
Adresa:
930 Arcadia Street, Hatfield
Pretoria, South Africa
Tel.: +27-12-3422051/2
Fax: +27-12-3423688
E-mail: slovakemb@telkomsa.net

(red.)
 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok