Thajsko - Celoročné dovolenky, exotika | moja Nitra
 
Celoročné dovolenky, exotika
Tábory
 

Thajsko

dátum pridania: 04.02.10-09:53

Perla orientu a možno jeden s posledných rajov na Zemi. Thajsko bolo do roku 1949 známe pod názvom Siam. Slovo - thai znamená "sloboda", teda Thailand - slobodná krajina.

Hlavné mesto: Bangkok
Rozloha: 513 115 km2
Počet obyvateľov: 65 905 410
Úradný jazyk: thajčina
Mena: Thajský bath THB
Časové pásmo: +5 hod, +6 hod (podľa zimného, alebo letného času)
 

Podnebie:
Tropické, priemerné ročné teploty sa pohybujú v rozmedzí 20°- 38°C, vlhkosť vzduchu je v hraniciach od 70 do 85 %. Najkrajšie počasie v Thajsku je v období našej zimy. Najteplejšie mesiace sú od novembra do februára. V tomto období nie je vlhkosť vzduchu taká vysoká a len veľmi zriedka prší. Obdobie dažďov trvá od júna do augusta. Juh krajiny sa oplatí navštíviť hlavne počas teplého obdobia (marec – máj).  Bangkok je nepríjemný zvlášť v horúcom apríli a vo vlhkom októbri.


Zaujímavé miesta:
Sukhotáj – historické centrum hlavného mesta prvého siamského kráľovstva;
Ajuthajá – druhé hlavné mesto siamskej ríše, skanzen budhistickej kultúry;
Chrámový komplex Wat Suan Dok v meste Čhíeng Maj;

Muang Boran – staré mesto ležiace južne od Bangkoku je najväčším múzeom pod holým nebom na svete. Okolo 100 modelov najznámejších thajských pamiatok stojí na 80 hektárovom pozemku. Model zodpovedá tvaru krajiny, rozmiestnenie pamiatok ich skutočnej polohe.
Národný park Ao Phang-Nga -  predstavte si prekrásny kúsok mora s vápencovými útesmi, neskutočnými kamennými formáciami, podmorskými krasovými jaskyňami a zvláštnymi rybárskymi dedinkami. A k tomu pobrežné vody tyrkysovej farby a malebné ostrovčeky...

Najlepšie si je prenajať kajak, kanoe alebo súkromnú loď. Turistické zájazdy zastavujú okrem moslimskej dedinky na  ostrovčeku, kde bol natáčaný jeden z dielov Jamesa Bonda;   
Dom Jima Thompsona – vila zakladateľa obchodu s thajským hodvábom, prekrásny príklad tradičnej thajskej architektúry s výbornou zbierkou umenia juhovýchodnej Ázie.
Národný park Sirinat – patria sem pláže  Nai Thon, Nai Yang and Mai Khao a bývalé národné parky Nai Yang a Mai Khao. Miesto bolo po tsunami zničené, ale rýchlo sa obnovuje;
Wat Arun – úžasný chrám pomenovaný po indickej bohyni úsvitu Arune. Z diaľky vyzerá ako vysekaný z granitu, zblízka vidno porcelánovú mozaikou pokrytú vežu vysokú 82 m, postavenú v Khmérskom štýle  praang. Keramické kachličky tu zanechali čínske lode ako zbytočný odpad;

Wat Benchamabophit – prekrásny príklad modernej chrámovej architektúry (postavený v roku 1899). Skutočným pokladom chrámu je veľká zbierka obrazov Budhu zo všetkých období thajských dejín;
Wat Phra Kaew & Kráľovský palác – architektonický poklad s farebnými stupami levitujúcimi priamo do neba. Jedna z najpozoruhodnejších a najsvätejších stavieb v Bangkoku. Hlavný poklad chrámu – smaragdový Budha je vysoký len 66 cm a sedí na zlatom relikviári. Popri chráme sa oplatí vidieť aj bývalý kráľovský palác (Phra Borom Maharatchawong).
Wat Traimit (chrám Zlatého Budhu) – chrám je útočiskom 3 metre vysokej, 5.5 tony ťažkej sochy Budhu zo zlata. Socha bola predtým obalená štukom, ktorý sa rozbil v 60. rokoch  pri  jej transporte. Pravdepodobne bola socha obalená počas jednej z barmských invázií.

Prekrásne pláže na ostrovoch Phi Phi, Phuket a pobrežie v Krabi.


Popis krajiny:
Thajské kráľovstvo, ktorému nikto nepovie inak ako skrátene - Thajsko, je malebným orientálnym štátom na juhovýchode Ázie. Susedí so štátmi ako sú povstalecký Laos, revolučná Kambodža, rozprávková Malajzia a štát Mjanmarsko. Hlavným mestom tohto exotické-orientálneho štátu je ohromný Bangkok. Thajsko sa nachádza na polostrove Zadná India na brehu Thajského zálivu. Južná časť krajiny zasahuje na Malajský polostrov. Stred Thajska vypĺňa nížina v povodí rieky Chao Phraya. Na východe sa nachádza rieka Mekong ohraničená Koratská plošina.
Thajsko je nádhernou, mierumilovnou krajinou, do ktorej sa každý rád vráti. Ponúka svoje možnosti pre všetkých. Pre obchodníkov, milovníkov športu, dovolenkárov či neviazaných cestovateľov. Thajsko upúta rovnako ľudí hľadajúcich pokoj, ako aj dokonalú zábavu. Thajsko nazývané aj krajinou úsmevov, každoročne navštívi Thajsko 7 miliónov turistov. Pre väčšinu Thajcov je cestovný ruch zdrojom obživy. Je to krajina prekrásnych pamiatok v centrálnej časti, na severe a v Isaanu. Juh láka na potápanie a kúpanie.


História:
Územie osídlené už v paleolite. Prví Thajčania prišli z južnej Číny v siedmom storočí, následne bolo územie okupované Khmérmi. V roku 1238 založil Šrí Indráditja thajský štát Sukchótchaj, neskôr podrobený Barmáncami. V roku 1782 Ráma I. založil dodnes panujúcu dynastiu Čakrí a vyhnal Barmáncov z krajiny. Na konci 19. storočia uznala Veľká Britínia a Francúzsko Siam ako nezávislý štát. V roku 1939 bol premenovaný na Thajsko. V druhej svetovej vojne bolo Thajsko spojencom Japonska. Od 80. rokov minulého storočia sa Thajsko stalo rýchlo sa rozvíjajúcou priemyselnou krajinou.


Praktické informácie:
Pre vstup do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas a príslušné vízum o ktoré možno požiadať na thajskom veľvyslanectve vo Viedni, alebo na honorárnom konzuláte v Bratislave. Občania Slovenskej republiky môžu s platnosťou získať víza do Thajska pri príchode do krajiny na letiskách a vybraných hraničných priechodoch. Vízum sa udeľuje na 1 vstup najviac na 15 dní bez možnosti predĺženia. Podmienkou je platnosť cestovného pasu najmenej 6 mesiacov od dátumu vstupu, 1 fotografia a poplatok 1000 THB.

Veľvyslanectvo Thajska vo Viedni
Royal Thai Embassy
Cottagegasse 48, Vienna (Viedeň), Austria (Rakúsko)
Tel.: +43/1 /478 3335

Generálny konzulát
Viedenská cesta 7, Bratislava
Tel.: +421/2 /6727 2124

Zdravotníctvo: Kvalita zdravotníckych služieb je dobrá, vysokú úroveň majú súkromné zdravotnícke zariadenia. Za lekárske služby sa platí, bezplatné služby neexistujú. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B, tetanu a užívanie antimalarík (ak cestujete do pohraničných oblastí na juhu a severe krajiny).
V Thajsku nepite vodu z vodovodného kohútika, nekonzumujte zmrzlinu. Vodu kupujte iba balenú vo fľašiach, ovocie starostlivo umývajte a nepite žiadnu vodu z vonkajších hydrantov.
Komunikácia: Orange (áno), T-mobile (áno), O2 (áno) 

Masáž: Pri návšteve tejto krajine by ste si určite nemali nechať ujsť tradičnú thajskú masáž. Táto staroveká masáž má svoj pôvod v Indii. Využíva naťahovanie, mobilizáciu kĺbov, hnetanie svalových skupín a ich úponov v línii učenia staršieho viac ako 5000 rokov.
Jedná sa o celotelovú masáž, pri ktorej pravidelnými, presne smerovanými tlakmi maséra (masíruje sa prstami, dlaňami, dokonca aj lakťami, kolenami či chodidlami) dochádza k výmene energie a nastoleniu rovnováhy v tele.


Oblečenie: V Thajsku je potrebné sa vyvarovať nevhodného oblečenia pri vstupe do chrámov. Muži nesmú mať krátke šortky. Ženy musia mať zahalené kolená, vo väčšine prípadov aj členky a zahalené musia byť aj plecia. Thajci sú veľmi striktní čo sa týka množstva odhaleného tela.

Nákupy: Hneď ako dorazíte do Thajska budete ohromený veľkým množstvom fantastických výrobkov z hodvábu, drevených misiek, striebra, textilu, výrobkov z dreva. Bangkok nie je jediné miesto na nákupy. Najväčšia ponuka ručných výrobkov je v Chiang Mai. Zjednávanie je zvykom všade, s výnimkou supermarketov a hotelov. Ulice Sukhumvit v Bangkoku sú preplnené veľkými a modernými trhmi a obchodnými domami, kde je dostatok tovaru. Turisti v Thajsku radi nakupujú thajský hodváb a bavlnu, batik, striebro, hrnčiarske výrobky so zelenou glazúrou, drahé kamene a polodrahokamy, bábiky, masky, glazúrované výrobky, produkty z cínu a bronzu, artefakty bamboo. Otváracia doba bánk je pondelok až piatok od 8:30 do 15:30 hod. Vo väčšine prímorských oblastí sú zmenárne v bankách otvorené do 19:30. Otváracia doba obchodných domov je pondelok až nedeľa od 9:30 do 21:00, resp. 22:00 hod.
Turisticky veľmi atraktívne sú tiež tradičné plávajúce trhy.

Pozor na drogy! Ak vám nájdu akékoľvek aj malé množstvo vrátane marihuany „pre vlastnú potrebu“, hrozia dlhoročné tresty odňatia slobody. Batožinu si baľte radšej sami.

Dôležité telefónne čísla:
Ambulancia - 191 Hasiči - 199 Polícia - 191

Jedlá a nápoje:
Thajská jedlá sú veľmi chutné, ale štiplavé. Na prianie Vám môžu ponúknuť skvelý výber menej výrazných korenených chutí. Ako prídavok výborné ovocie, ako napríklad čerstvé ananásy.

Každý región sa pýši vlastnými špecialitami. Na severe sú populárne miestne klobásy naem, na severovýchode je to lepkavá ryža, ktorá sa podáva ako príloha ku grilovanému mäsu. Veľmi obľúbený je ostrý šalát (na kúsky nakrájaná papája, krabie klepetá na kari, poliate citrónovou šťavou spolu s cesnakom, rybou omáčkou a chilli. Na juhu krajiny prevládajú morské špeciality, najmä kraby, žraloky. Väčšina thajských cukroviniek je pripravovaná z ryžovej múky a kokosového mlieka, palmového cukru a lepkavej ryže. Veľmi obľúbené sú tu polievky. V Thajsku je normálne objednať si k stolu viac druhov jedla a spoločne ich konzumovať. Pred jedlom sa zvyčajne podáva voda s ľadom. Thajci obyčajne pijú k jedlu vodu, alebo studený čaj.

Adresa slovenského veľvyslanectva v Thajsku:
Embassy of the Slovak Republic
No. 21/144, South Sathorn Road
Bangkok 101 20, Thailand (Thajsko)
Tel.č.: 00662/677 3445-6
E-mail: slovakemb@actions.net
www.bangkok.mfa.sk
 poslať článok mailom  vytlačiť článok