Seychely - Celoročné dovolenky, exotika | moja Nitra
 
Celoročné dovolenky, exotika
Tábory
 

Seychely

dátum pridania: 03.02.10-11:43

Už len samotný pojem Seychely vykúzli raj tropickej prírody. No i napriek tomu i tá najživšia predstava sa len sotva vyrovná skutočnej kráse. Seychelské ostrovy ponúkajú flóru a faunu, akú nemôžete nájsť nikde inde na zemi, rozprávkové pláže s bielym pieskom i priezračnou vodou Indického oceánu. Najväčším zázrakom je však kľud a panenská príroda, pre ktorej zachovanie obmedzila seychelská vláda počet lôžok pre turistov a vydala nariadenie, že žiadna stavba nesmie byť vyššia než palma.

Hlavné mesto: Victoria
Rozloha:455 km2
Počet obyvateľov: 80000
Úradný jazyk: angličtina, kreolčina, francúzština
Mena: seychelská rupia
Časové pásmo: GMT + 4 h (+ 5 h v lete)

Zaujímavé miesta:
Granitové ostrovy
Mahé
Na tomto najväčšom seychelskom ostrove, ktorý je obklopený koralovými útesmi, žije väčšina obyvateľstva. Tu sa nachádza aj hlavné mesto Victoria, medzinárodné letisko, prístav a väčšina hotelov. Na turistov na Mahé čaká 70 pláží so snehobielym jemným pieskom a bujná vegetácia. Z mesta Victoria sú ponúkané výletné plavby do blízkeho národného parku Ste. Anne Marine, ktorého súčasťou sú aj ostrovy Ste. Anne, Cerf, Long, Round a Moyenne.

Ku ďalším zaujímavostiam patrí trhovisko, botanická záhrada a v koloniálnom štýle postavené panské sídla. Ďalšou súčasťou sú staré vanilkové a škoricové plantáže a takmer všadeprítomná džungľa. Na najvyššie položenom bode ostrova sa nachádza Seychelský národný Park Morne Seychellois National Park. V Národnom múzeu vo Victorii sa dozviete veľa informácií o histórii, hudbe a folklóre Seychelských ostrovov.
Praslin
Tento druhý najväčší ostrov sa nachádza vo vzdialenosti 2-3 hodín loďou, alebo 15 min lietadlo od ostrova Mahé (asi 20 pravidelných letov za deň). Je preslávený svojím údolím Vallée de Mai, kde rastú obrovské palmi Coco-de-Mer so zaujímavo formovanými seychelskými orechmi. V ponuke sú pravidelné výlety k ostrovom ako sú Cousin, Aride, Curieuse a La Digue.
La Digue
leží vo vzdialenosti približne pol až tri štvrte hodiny plavby loďou od Mahé. Je tu veľmi málo automobilov a hlavným dopravným prostriedkom sú tu volské záprahy. Je však možné si prenajať bicykel a obzrieť si staré majestátne plantážové sídla ako je Château St. Cloud alebovanilkové plantáže. Na ostrove je mnoho nádherných pláží.

Thérse Ostrov Thérse je známy svojimi termálnymi prameňmi a kolóniami korytnačiek.
Cousin sa nachádza dve hodiny loďou od Mahé a tento ostrov bol v roku 1968 kúpený Medzinárodným zväzom ochrany vtáctva a vyhlásený za vtáčiu chránenú prírodnú rezerváciu. Nachádzajú sa tu rôzne vzácne druhy vtákov. Najlepšie obdobie na návštevu je od mája do apríla, keď tu hniezdi vyše štvrť milióna operencov. Obhliadka ostrova je umožnená len skupinám. Trvá jednu až dve hodiny a je organizovaná miestnymi cestovnými kanceláriami, väčšinou ako súčasť výletu ku ostatným ostrovom.
Aride, ktoré leží dve hodiny od Mahé, je najsevernejším z Granitových ostrovov. Je domovom obrovských kolónií morských vtákov. Pre návštevníkov je tento ostrov sprístupnený od októbra do konca apríla.
Curieuse je porastaný hustým krovím a veľkými Takamaka stromami a je dlhý 3 km. Ostrov je chránenou oblasťou korytnačiek obrovských, ktoré boli dovezené z ostrova Aldabra. Dá sa sem dostať s organizovanou skupinou z ostrova Praslin. Silhouette má asi 200 obyvateľov a nachádza sa na dohľad z pláže Beau-Vallon na ostrove Mahé. Je tu zaujímavý plantážový dom.

Koralové ostrovy
Denis
Cesta z Mahé na tento ostrov trvá 5-7 hodín loďou a asi 30 minút lietadlom. Od októbra do decembra priťahuje najmä rybárov. Minimálny pobyt je dvojdňový.

Bird
ostrov sa nachádza na okraji kontinentálneho "sokla"(morské dno je v hĺbke 2000m) a je obľúbeným cieľom rybárov. Ďalšou atrakciou je Esmeralda, o ktorej sa hovorí, že má 150 rokov a je najväčšou korytnačkou na svete.

Desroches
sa nachádza 193 km (hodinu lietadlom) juhozápadne od Mahé. Koralové útesy okolo ostrova udržujú pobrežné vody v pokoji a to robí tento ostrov ideálnym miestom pre rôzne druhy vodných športov. Napriek tomu, že tento ostrov nie je dlho turistickým strediskom, je možné si tu prenajať motorové člny ako aj výstroj na rybárčenie a potápanie. Potápanie je tu priam fascinujúcim zážitkom, podvodný svet tu oplýva jaskyňami a nespočetnými druhmi rýb. V ponuke sú potápačské kurzy. V období od septembra do mája je voda najpriezračnejšia. Na ubytovanie je tu k dispozícii 20 domčekov postavených medzi kokosovými palmami.
Popis krajiny: Seychely je ostrovný štát rozprestierajúci sa na 115 ostrovoch v Indickom oceáne. Hlavný a tiež aj najväčší ostrov je Mahé. Ostrovy sa nachádzajú blízko rovníka, preto sú tu pomerne vysoké teploty s veľkým počtom zrážok. Väčšie ostrovy sú budované z granitov a syenitov, menšie sú koralového pôvodu.
História: Seychely boli objavené Portugalcami až začiatkom 16. storočia. Obdobie pokoja panovalo až do r. 1756, kedy Francúzsko pripojilo Seychely k Mauríciu. Neskoršie ovládla Seychely Británia. Od r. 1976 sú však Seychely nezávislým štátom.

Štátne sviatky:

Praktické informácie: Cestovanie na Seychely je bezpečné. Samozrejme opatrnosti nikdy nie je dosť, a tak treba byť obozretný čo sa týka osobných vecí, šoférovania, zmeny peňazí na iných miestach ako sú banky a zmenárne atď. Zdroje úžitkovej vody sú pitné. Mlieko je pasterizované a teda spolu s mliečnymi výrobkami bezpečné pre konzumáciu, rovnako ako miestne ovocie, zelenina a mäso.
Dôležité telefónne čísla: Tiesňová linka – 999
Jedlá a nápoje: Kreolská kuchyňa je tu ovplyvnená španielskou, africkou, francúzskou, čínskou, indickou a anglickou kuchyňou. Medzi miestne špeciality patrí Kat-Kat Banane, Coconut Curry, Chatini Requin, Bourgeois Grillé, Tectec-Suppe, Bouillon Bréde, Chauve-Souris, Cari Bernique, Salade de Palmiste (nazývaný aj "šalát milionárov"). Obľúbené sú tu plody chlebovníka, pripravované podobne ako tradičné zemiaky, sú však o niečo sladšie. Rajčiny sú tu romanticky nazývané Pomme d''Amour. Na ostrove Hamé sa taktiež nachádzajú indické a čínske reštaurácie. Nápoje: Veľký výber druhov vína a iných alkoholických nápojov. Veľmi obľúbený je domáci čaj. Na verejnosti a na ulici je požívanie alkoholických nápojov zakázané.
Orientačné ceny: Ceny sú veľmi primerané, v letnej sezóne však podliehajú určitým výkyvom. Očakávané sprepitné je približne 10 %. Takmer všetky hotely a reštaurácie sprepitné zahŕňajú priamo do účtu. Medzi obľúbené suveníry patria batikované látky a šatky. Rovnako atraktívne sú výrobky z prútia, klobúky a ozdoby zo zelených mušlí slimákov.

Adresa slovenského veľvyslanectva:

Veľvyslanectvo SR pre Seychely
Milimani Road, Nairobi, Kenya (Keňa), P.O.BOX 30204,
Tel.: +254 20 / 2721896
e-mail: sknai@swiftkenya.com

Slovník:

bon jour - dobrý deň
s´il vous plait - prosím
merci - ďakujem
oui - áno
non - nie
combien cela coutet-il? - čo to stojí?
station - nádražie, stanica
le bureau de poste - pošta
la place - námestie
le port - prístav
lundi - pondelok
mardi - utorok
mercredi - streda
jeudi - štvrtok
vendredi - piatok
samedi - sobota
dimanche - nedeľa
un, une - jeden
deux - dva
trois - tri
quatre - štyri
cinq - päť
six - šesť
sept - sedem
huit - osem
neuf - deväť
dix - desať
le garcon - čašník
le repas - jedlo
le pain - chlieb
le boeuf - hovädzie mäso
le roti d oie - pečená hus
le poulet - pečené kura
le café- káva
la biére - pivo
le potage - polievka
la citronade - citronáda, limonáda
(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok