Maurícius - Celoročné dovolenky, exotika | moja Nitra
 
Celoročné dovolenky, exotika
Tábory
 

Maurícius

dátum pridania: 21.01.10-14:54

Maurícius je skutočný klenot, ktorý čaká na objavenie. Od prvého okamihu Vás zelený ostrov uprostred Indického oceánu nadchne. Dovolenka osvieži Vaše telo i dušu. Nie je tu žiadna masová turistika a žiadne znečistenie prírody. Nepotrebujete vstupné víza, ani očkovanie. Neuveriteľne priezračná voda Indického oceánu obmýva pobrežné lagúny lemované zlatými plážami s jemným pieskom a kokosovými palmami.

Hlavné mesto: Port Louis
Rozloha:2040 km2
Počet obyvateľov: 1250882
Úradný jazyk: angličtina,francúština, kreolčina
Mena: 1 mauricijská rupia (MUR) = 100 centov
Časové pásmo: + 2 hod.
Podnebie: Ostrov leží v tropickom pásme, ale vďaka svojej polohe je tu podnebie ťažko definovateľné a nepredvídateľné, takže na juhu ostrova môže byť  iné počasie, než na severe. Ako v iných tropických krajinách, i tu sa rozoznáva obdobie dažďov a sucha, avšak nie je možno jednoznačne určiť. Centrálny Maurtitius je obdobím dažďov ovplyvnený asi od januára do februára. Dažďové mraky, ktoré tu prichádzajú od východu, sa zastavia až vo vyšších častiach ostrova práve v centrálnej časti, preto pobrežie je v tej dobe menej postihované dažďami. V podstate ale platí, že pršať môže kedykoľvek. Pokiaľ chcete ostrov navštíviť v jeho najteplejšom období, zvoľte obdobie medzi januárom a aprílom, kedy sa teploty pohybujú okolo 30°C a vyššie. Samozrejme, i v tejto dobe tu prší. S tým úzko súvisí vysoká vlhkosť behom celého roku. Najvyššia je v centrálnej časti, kde dosahuje až 90%, na zvyšku krajiny a na pobreží dosahuje asi 75%. Počítajte teda s tým, že na balkóne Vám uteráky a odevy neuschnú. Na druhej strane je to ideálne prostredie pre alergikov a astmatikov. Najchladnejšie obdobie na Mauritiu panuje medzi júlom a septembrom, kedy teploty málokedy vystúpia nad 28°C. Pokiaľ máte radšej suchšie počasie len s občasným dažďom, je toto obdobie najvyhodnejšie. Čo Mauritius často postihuje, sú okolité cyklóny, a to predovšetkým medzi novembrom a februárom. Cyklóny sú spôsobené silnými vetrami a dažďami nad Indickým oceánom. Málokedy je zasiahnutý priamo ostrov, ale cyklóny v okolí ostrovov spôsobujú časté búrky. Dá sa povedať, že podnebie na Mauritiu je veľmi nevyspytateľné, ale to k tejto exotickej tropickej krajine nesporne patrí.

Zaujímavé miesta:

Grand Bassin - posvätné jazero miestnych Hinduistov a významné púťové miesto. Leží vo vyhasnutom sopečnom kráteri a nazývajú ho tiež Ganga Talao. Na jeho brehu stojí hinduistická svätyňa. Na púť k jazeru sa každoročne vydávajú státisíce Hinduistov, aby si uctili boha Šivu počas sviatka Maha Shivaratri.
Bois Chéri - čajová plantáž na juhu ostrova.
Vodopád Rochester - nachádza sa na juhu, nie je príliš vysoký, ale je zaujímavý, voda z rieky Savanne ním tečie cez čierne čadičové kamene a miestne deti skáču z jeho vrchu do jazierka pod vodopádom..
Kráter Trou aux Cerfs - vyhasnutý kráter, pripomína sopečný pôvod ostrova, v priemere meria 300 metrov a dnes je už porastený bujnou vegetáciou. Vedľa kráteru bola zriadená radarová stanica, monitorujúca aktivitu cyklónových búrok v okolí Maurícia.


 

Popis krajiny: Maurícius leží 750 km od Madagaskaru v Indickom oceáne. Skladá sa z jedného väčšieho (Mauritius), ktorý je sopečného pôvodu a z viacerých menších ostrovov (Rodrigues, ostrovy Agalega, St. Brandon a Cargades Carajos). Tieto sú väčšinou tvorené koralovými vápencami. Ako prví si ostrovy podmanili Holanďania, ktorí ich pomenovali podľa svojho panovníka Moritza von Nassau. Od roku 1810 patrili pod britskú správu a v roku 1968 získali nezávislosť. Maurícius je svetoznámy aj vďaka vydávaniu poštových známok.
História: Maurícius bol neobývaným ostrovom až do 16. storočia. Ale už v 10. storočí ho poznali Arabi, ktorým slúžil ako zastávka pri plavbách naprieč Indickému oceánu, ale tí ho neosídlili. Dali mu meno Dina Robin – Malý ostrov. Až v roku roku 1505 sa na ostrove vylodil portugalec Pedro Mascarenhas. Portugalci ho pomenovali „Labutí ostrov“ a spolu s ďalšími ostrovmi dostalo súostrovie názov - Maskarénské – podľa Pedra Mascarenhase. Prvú stálu osadu tu založili Holanďania v roku 1598. Museli však čeliť mnohým ťažkostiam – cyklóny, piráti, otroci a napokon ostrov úplne spustošený v roku 1710 opustili. Pôvodné krásne ebenové stromy boli nahradené cukrovou trstinou, vymizla aj domorodá zver napr. známy vták dodo. Dnes je ale cukrová trstina hlavným zdrojom obživy obyvateľov. Stopy zničenej prírody sú dodnes viditeľné. Na druhej strane, vďaka Holanďanom sa zachovali prvé mapy a taktiež názov ostrova - Mauricius – podľa Prince Maurice de Nassau. V rokoch 1715 – 1810 bol zasa ostrov pod francúzskou nadvládou. Boli vybudované nové cesty, budovy, manufaktúry, lodenice, farmy, nemocnice a továrne na spracovanie cukrovej trstiny. Snažili sa o záchranu ebenových lesov, zlikvidovali všetky povstalecké pokusy otrokov a vyčistili more od pirátov. Počas francúzskej vlády sa ostrov stal dôležitým obchodným prístavom a strategickým miestom. No v neustálom súperení Anglicka s Francúzskom o ovládnutie prístupových ciest do Indie nakoniec v roku 1810 prevzali Briti úplnú kontrolu nad ostrovom. Vládli ostrovu 150 rokov, počas tohto obdobia bolo zrušené otroctvo, prekvital obchod s cukrovou trstinou, ani svetové vojny sa ostrova nedotkli. Krajinu ale sužovali cyklóny, epidémie malárie, nestály svetový trh s cukrovou trstinou a pokles záujmu o ostrov ako o dôležité námorné obchodné centrum. V roku 1936 vznikla Robotnícka strana v čele Dr. Seevoosagurem Ramgoolamem, ktorá mala veľkú podporu. Nezávislosť bola vyhlásená v roku 1968. Od 12. 3. 1992 je Maurícius republikou, a tento deň je štátnym sviatkom.
 

Štátne sviatky:
1. a 2. január Nový rok
12. marec Deň nezávislosti republiky Mauritius
Apríl (pohyblivo) Veľkonočný pondelok
1. máj Sviatok práce
1. november Dušičky - Deň všech svätých
25. december Vianoce
 

Praktické informácie: Občania SR potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný pas, platnú spätnú letenku, byť spôsobilí vrátiť sa do krajiny pôvodu/pobytu a preukázať dostatočnú finančnú hotovosť na krytie pobytu, ktorá zodpovedá sume 100 USD na deň. Maurícius je bezpečný ostrov, kriminalita je nízka. Na osobné veci si treba dávať pozor tak ako aj všade inde. Nevhodné je kúpať sa v stojatých vodách, keďže hrozí riziko nákazy bilharziózou. Keďže Maurícius je tropickou krajinou, nevyhnutnosťou je samozrejme chrániť sa pred intenzívnym slnečným žiarením. Pre cesty do Maurícijskej republiky sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie, doporučené je však očkovanie proti tetanu, hepatitíde A a B a proti týfusu.


 

Dôležité telefónne čísla:
Polícia a ambulancia - 911
Hasiči - 995
 
Jedlá a nápoje: Každá kultúra si so sebou v priebehu storočí priniesla na ostrov svoje tradície a zvyky, recepty a ingrediencie. Preto ide o pestrú zmes farieb a chutí. Základom mauricijskej kuchyne je ryža, dostanete ju ku každému jedlu, pripravenú na mnoho spôsobov. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou tunajšieho jedálničku sú ryby a plody mora. Desiatky druhov rýb, kreviet, langúst a ďalších morských potvôr sa pripravujú v stovkách variácií.
Národným jedlom je Dholl puri - korenená placka plnená šošovicou, servírovaná s rôznými omáčkami. Na pitie si doprajte napr. miestnu Aloudu- nápoj pripravený z mlieka, agaru (sušených rias), ľadu, dochutený vanilkovou nebo mandľovou príchuťou. Z alkoholu nezabudnite ochutnať miestne pivo a biely rum.

Adresa slovenského veľvyslanectva:

Veľvyslanectvo SR pre Maurícius v Pretórii,JAR
Adresa:
930 Arcadia Street, Hatfield
Pretoria, South Africa
Tel.: +27-12-3422051/2
Fax: +27-12-3423688

 (red.)


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok