Maledivy - Celoročné dovolenky, exotika | moja Nitra
 
Celoročné dovolenky, exotika
Tábory
 

Maledivy

dátum pridania: 21.01.10-13:52

Krajina slnka, jemného bieleho piesku, všade prítomných kokosových paliem a nádherne voňajúcich kríkov. Vďaka polohe v rovníkovom pásme a stálemu počasiu je perfektným miestom pre Vašu zaslúženú dovolenku takmer po celý rok.

Hlavné mesto: Male
Rozloha: 298 km2
Počet obyvateľov: 349,106
Úradný jazyk: divéhština
Mena: maledivská rufie
Časové pásmo: +4 hodiny k SEČ
Podnebie: Behom roku sa tu vyskytujú dva monzúny - severozápadný od mája do októbra, a juhovýchodný od novembra do apríla. Dažde väčšinou prichádzajú v mesiacoch jún a júl, väčšinou ide o príjemný večerný dážď. A tak, pokiaľ sa pýtate na ideálnu dobu pre náštevu Malediv, potom môžeme doporučiť obdobie od novembra do apríla. Turistická sezóna je tu však prakticky po celý rok.Priemerné denné teploty sa na Maledivách pohybujú medzi 30°C až 32°C, a to prakticky po celý rok. V noci tu teplota klesá na príjemných 24°C až 27°C. Najteplejšie tu však býva od februára do apríla, kedy taktiež na Malediv prichádza najviac turistov a hotely bývajú vypredané. Najväčší nápor turistov zažívajú Maledivy od polovice decembra do polovice januára, kedy sem chodia turisti stráviť Vianoce a Nový rok. S veľkou obsadenosťou a vyššími cenami sa môžete stretnúť v niektorých oblastiach i na Veľkú noc. Teplota vody je v oblasti Maledivských ostrovov taktmer konstantná, okolo 27°C. Príjemné klíma doplňuje neustále vianucí jemný vánok. Pobrežie súostrovia Maledivy sa pýšia dlhými bielymi plážami, blankytne modrou morskou hladinou a vysokými palmami, ktoré uvidíte doslova na každom kroku. Jednotlivé ostrovy pripomínajú ozajstný raj. Na Maldivách je veľkú časť roku vlhko, najsuchším obdobím sú mesiace január a február. Maledivy sa vyznačujú slnečným tropickým podnebím.

Zaujímavé miesta:
Najobľúbenejšími destináciami sú Atol Ari, North Male Atol alebo South Male Atol. Zavítajte však taktiež na Lhaviyani Atol, Kaafu Atol alebo na Nilandhe Atol.


Baa Atol je veĺmi luxusnou turistickou oblasťou, ktorá je vzdialená od letiska v Male zhruba 110 km. Turisti ho vyhľadávajú pre jeho pokojnú atmosféru. Je ideálnym miestom pre potápanie.
Ari Atol je druhým najväčším atolem Malediv. Člení sa na severnú a južnú časť a zahrňuje okolo stovky ostrovčekov. Atol je veľmi obľúbený hlavne pre jedinečné možnosti k potápaniu a šnorchlovaniu. V niektorých miestach tu môžete zahliadnuť vraky lodí alebo veľké skupiny rýb.
Addu Atol zahrňuje ostrovy, ktoré tvorí obraz v tvaru kríža. Milovníci potápania tu môžu pozorovať krásy podmorského sveta. zvláštnosťou tohoto atolu je taktiež to, že jednotlivé časti sú prepojené mostmi.
Severný Male Atol nájdete len 10 minút cesty loďou od medzinárodného letiska Male. Ostrov ponúka veľkú radu športových zariadení, ako je napr. veľmi dobre vybavené potápačské centrum. Laguna je ideálnym miestom pre rôzne vodné športy, ako sú vodné lyže alebo windsurfing.
Južné Male Atol so svojimi prekrásnymi ostrovami je oddelený od Severného Atolu Male asi štyri kilometry širokým kanálom. Nachádza sa 12 km od medzinárodného letiska v Male. Miesto je vhodné pre vodné športy, kurzy windsurfingu, katamaránu a potápanie.
Lhaviyani Atol je vyhľadávaný najmä vášnivými potápačmi. Môžete tu obdivovať tyrkysové lagúny s priezračnou vodou a morskou faunou a flórou. Rovnako jeho takmer 3km dlhá pláž s belostným pieskom je neodolateľným miestom pre relaxáciu. Rasdu Atol sa rozprestiera 8 km severovýchodne od ARi Atolu. Milovníci podmorského sveta a fauny tu môžu v mori uvidieť nepreberné množstvo rýb a vodných živočíchov, niekedy i ohrozených druhov.
 

Popis krajiny: Maledivy, presnejšie Maledivská republika, je ostrovným štátom ležiacom na juhu Ázie v Indickom oceáne. Najbližšími susedmi Maledivskej republiky sú India a Srí Lanka. Maledivy sú tvorené rovnakomenným súostrovím 19-tich korálových ostrovov - atolov. Každý atol je tvorený skupinkov ostrovčekov a korálovým útesom v tvaru prstenca. Uprostred atolu býva lagúna s korálovým útesom, v ktorom žijú tisíce zaujímavých podmorských živočíchov. Maledivy zaujímajú celkom 1196 ostrovčekov, z nich je obývaných okolo 200. Zaujímavé na Maledivskej republike je taktiež to, že je najplochším a najnižšie položeným štátom sveta. Žiadna iná krajina neleží nižšie ako 2,5 metra pod morom.


 

História: Vďaka svojej polohe a roztrúsenosti v Indickom oceáne mali dlho nepoznačenú históriu. Dá sa rozdeliť do dvoch období. Obdobie pred a po príchode islamu. Medzníkom je rok 1153, kedy panovník nariadil okamžitý prestup na islam. Maledivy využívali hlavne arabskí obchodníci ako miesto odpočinku na cestách. Pred príchodom Portugalcov v 16. st. vládlo Maledivám 6 sultánskych dynastií. Behom storočí sa o okupáciu snažili Portugalci, Indovia a ďalšie národy. Preto prijali ochranu Holanďanov. V tej dobe vznikla mierová zmluva s Francúzmi a Britmi, ktorá zaručila ochranu a vnútornú autonómiu. Až v roku 1802 sa stali maledivské ostrovy súčasťou britského impéria. Od roku 1960 sa začínala formovať nezávislosť ostrovov. Najprv v podobe nezávislosti sultanátu a od r. 1965 v podobe úplnej nezávislosti. V roku 1968 vyhlásili Maledivy za republiku.
 
Štátne sviatky:
Ramadán približne na konci septembra, na začiatku oktróbra, trvá 28 dní, Islámsky mesiac pôstu
Kuda Eid - oslava konca Ramadánu a vstupu do nového mesiaca, veľká hostina
Bodu Eid - oslavy začínajú 66. deň po skončení Ramadánu a trvá 5 - 7 dní, Festival obetovania
National Day/Národný deň/ - prvý deň tretieho mesiaca lunárneho kalendára, obyvatelia Malediv v tento deň oslavujú dôležitú udalosť, kedy Mohammed Thakurufaanu zvrhol portugalskú nadvládu v Male roku 1578
Prorokovy narodeniny - približne v polovici apríla, narodenie proroka Mahammeda je oslavované tri dni, ktoré sú plné veselice a dobrého jedla
výročie pristúpenia Malediv k islámu
Huravee Day - deň, kedy bol v roku 1752 vyhnaný z Indie Malabars po krátkej okupácii sultánom Hassanom Izzudeenom
Mučedníkov deň - pripomína smrť sultána Ali VI. v roku 1558
Nový rok - 1. januára
Deň nezávislosti - 26.júla
Deň víťazstva - 3. novembra
Deň republiky - 11. novembra

Praktické informácie:
Občania SR musia mať platný cestovný pas s dobou platnosti dlhšou ako plánovaný pobyt a potvrdenú spiatočnú letenku. Od turistov prichádzajúcich z oblastí výskytu žltej horúčky sa vyžaduje doklad o očkovaní. Povolený je dovoz len vecí osobnej spotreby. Akékoľvek alkoholické nápoje sú zakázané, taktiež dovoz výrobkov z bravčového mäsa, pornografických časopisov a videá. Dlhoročnými trestami je postihovaný dovoz i najmenšieho množstva drog. Import a export cudzej meny nie je akokoľvek limitovaný, ani povinná výmena valút tu neplatí. V každom ubytovacom zariadení budete nútený uhradiť ubytovaciu daň 6 USD za osobu na noc. Pri pohybu po ostrovoch s miestnym obyvateľstvom je nutné mať oblečené alespoň tričko a krátke nohavice, nudizmus je zakázaný. Doporučujeme tiež dostatok opaľovacích prostriedkov a pokrývku hlavy.
 
Dôležité telefónne čísla:
102 prvá pomoc
118 hasiči
119 polícia
 
Jedlá a nápoje: Základom domorodého jedálničku je rybie mäso a ryža. Maledivská jedlá sa podávajú veľmi pálivé a pikantné. Pokiaľ chcete skúsiť typickú miestnu kuchyňu, doporučujeme miestnu rybiu polievku či karí z rybieho mäsa. V širokej ponuke jedál nájdete taktiež kalamáry, krevety, chobotnice apod. Ďalšími surovinami, z ktorých sa pripravujú miestne pokrmy sú plody kokosových paliem, mango a ananás. Tradičná maledivská kuchyňa je indického typu - ostrá s prímesou kari, a ďalším korením. Každé väčšie jedlo s ryžou a s miestnym chlebom nazývaným roshi sa nazýva "dlhé jedlo" a zahrňuje väčšinou rôzne pripravované ryby, zemiaky, chlieb apod. "Krátke jedlá" alebo hedhikaa zahrňujú pochutiny zo sladkostí a vecí, ktoré sú potom vystavované na pultoch miestnych čajových obchodov. Sem patrí napríklad vyprážané rybie gule obaľované v múke a listovom ceste, sladký vaječný krém, kokosové mlieko s ružovým pudinkom alebo ostro korenené rybie koláčiky. Po citrónové pasty, všetko je vyprážané na oleji.

Orientačné ceny:
Ceny potravín a jedál v reštauráciách sú na Maledivách o niečo vyššie než sme zvyknutí z európskych turistických letovisiek. Zaujímavé je, že mäso je k dostaniu len v hoteloch vyšších kategórií. Miestni ľudia sú zvyknutí pripravovať mäso hlavne pri slávnostných príležitostiach.Dôležité sú rovnako informácie o sprepitnom, ktoré je zvykom dávať personálu v hotelu. Čo sa týka obsluhujúceho personálu v hotely, potom obvyklé je tu sprepitné vo výške cca 7 USD na osobu a týždeň pobytu. Nosičom batožiny a pomocnému personálu je vhodné dať 1 USD alebo v miestne mene 10 RF. Čo sa týka sprepitného v reštauráciách, tak orientačné ceny zábavných aktivít sú nasledujúce: za šnorchlovanie na blízke korály zaplatíte zhruba 25 USD, vybavenie na šnorchlovanie si môžete zapožičať za 15 USD, rybárčnie Vás príde na 30 až 50 USD podľa dennej doby, výlety na okolité ostrovy stoja približne 30 USD. Výlet ponorkou si môžete užiť za 100 USD.
pivo (0,33l) 3-4 USD
nealko 2-3 USD
voda (0,5l) 2-3USD
min. voda (1,5l) 3-4 USD
šalát 5-10USD
jedlo v reštaurácii 10-20 USD
 

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Embassy of the Slovak Republic

50/M Niti Marg,Chanakyapuri

New Delhi 110021

Republic of India

tel. 009111/688 53 40, 688 90 71

fax 009111/687 79 41

E-mail skdelhi@giasdl01.vsnl.net.in

(red.) 

 

 

 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok