Buďte aktívni, postavte si pas - Stavba na kľúč, príprava | moja Nitra
 
 

Buďte aktívni, postavte si pasívny dom

dátum pridania: 26.04.15-09:25

Postaviť zdravý rodinný dom a zároveň ušetriť pokiaľ možno čo najviac času, prostriedkov i energie, je snom azda každého, kto premýšľa o novom bývaní. K splneniu tohto sna môže veľmi zásadným spôsobom pomôcť výber stavebného materiálu pre hrubú stavbu. Tá sa totiž stáva doslova oporným systémom celého projektu a od jej funkčnosti sa potom odvíjajú nielen úspory, ale aj pohodlie a kvalita života.

Ytong ponúka komplexný stavebný systém pre celú hrubú stavbu a je mimoriadne vhodný pre energeticky úsporné domy. Zo stavebných dielov z bieleho pórobetónu postavíte všetko od pivnice až po strechu. Tvárnice pre obvodové murivo, priečky, stropný a strešný systém, schodisko. Všetky tieto produktové formáty sú vzájomne dokonale kompatibilné, doslova do seba zapadajú, zaručujú rýchle a jednoduché spracovanie bez zbytočných chýb a komplikácií. Tým ušetríte vlastnú energiu i čas.

Ale hlavná výhoda bieleho pórobetónu spočíva v úspore energie tepelnej. Jedinečné tepelnoizolačné vlastnosti Ytongu vychádzajú z jeho štruktúry tvorenej miliónmi vzduchových pórov. Vzduch uzavretý v miniatúrnych póroch nemá možnosť cirkulovať a je tým najlepším izolantom. Aj bez zateplenia obvodového muriva prekračujú tvárnice Ytong vysoko stanovenú normu tepelného odporu. Vďaka svojej homogénnej štruktúre si zachovávajú tieto vlastnosti aj po opracovaní. Komplexnosť a jednotnosť materiálu navyše zabraňuje vzniku takzvaných tepelných mostov, cez ktoré uniká až 20% tepla. V zime stačí kúriť len mierne, aby bolo vo vnútri domu príjemne, a v lete naopak tvárnice izolujú pred vysokými teplotami. Ytong jednoducho udržuje optimálnu klímu vo vašom dome po celý rok s minimálnymi nákladmi na vykurovanie.

Ďalší z hlavných výhod Ytongu zostáva, že stavba nepotrebuje dodatočné zateplenie. Riešenie obvodových múrov YtongLambda+,YtongTheta+ sú základom pre výstavbu nízkoenergetických a pasívnych domov. V nich, v porovnaní s bežnými staršími budovami, sa šplhá ročná úspora za nákladymi spojenými s vykurovaním do výšky stoviek eur. Pre konkrétnejšiu predstavu si uveďme príklad.

„Klasický dom s úžitkovou plochou 100 m2 má stavebné náklady vo výške približne 2,3 milióna korún, dom nízkoenergetický 2,5 milióna korún a pasívny dom 2,7 milióna. Po započítaní dotácií vo výške 550 tisíc korún sa na prvé miesto v hodnotení podľa nákladov dostáva pasívny dom s 2,15 milióna korún, klasický dom zostáva s 2,3 miliónmi druhý a nízkoenergetický zástupca s 2,5 miliónmi pripadá na tretiu priečku. Po desiatich rokoch a započítaní nákladov na vykurovanie vo výške 40 tisíc korún zvyšuje pasívny dom s výslednými 2,19 miliónmi výrazne svoj náskok, na druhé miesto sa prebojovala s nárastom o zhruba 210 tisíc korún nízkoenergetická stavba s výslednými 2,72 miliónmi korún a klasický dom s nárastom za desaťročné vykurovanie vo výške minimálne 500 tisíc korún sabeznádejne prepadol na tretiu pozíciu s 2,8 miliónmi korún,“ vypočítava Ing.Petr Mareček, odborný poradca Xella CZ.

Investície do výstavby pasívneho domu sa z dlhodobého hľadiska jednoducho oplatia. Navyše, podľa novej smernice Európskej únie o energetickej hospodárnosti budov by mali byť všetky nové budovy v krajinách EÚ od roku 2020 energeticky takmer nulové. Buďte o krok vpred už teraz a zverte vašu budúcnosť a budúcnosť vášho domu Ytongu. Materiálu, ktorého výrobca - spoločnosť Xella - je podporujúcim členom Centra pasívneho domu, ktoré združuje odborníkov s preukázateľnými skúsenosťami s výstavbou pasívnych domov. Vyberte si Ytong– či už staviate s profesionálnou firmou alebo svojpomocne, výsledná monolitická hrubá stavba vytvorí komplexnú ochrannú membránu okolo vášho domova. Tá, okrem príjemnej vnútornej klímy a domácej pohody, nepustí von ani zbytočné výdavky z vašej peňaženky.

Stavebniny KARTEL Nitra

Štúrova 155, 949 01 Nitra

tel: 037 741 70 71
fax: 037 772 94 92
e-mail: kartel@kartel.sk

www.kartel.sk

Stavebniny KARTEL Nitra na facebooku:
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok