Bežkovanie-ideálny zimný šport pre vše - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Bežkovanie-ideálny zimný šport pre všetkých

dátum pridania: 03.11.09-09:42

Snívate o zimnej aktivite, ktorá je nenáročná na techniku, precvičí vám celé telo a môžete sa jej venovať na čerstvom vzduchu? Vyberte sa bežkovať. Kĺzanie po snehu je ideálne pre všetky vekové kategórie a vhodný terén nájdete v okolí každého mesta či dediny.

Bežkovanie patrí k aeróbnym pohybovým aktivitám. Nie je o nič horšie ako klasický beh alebo hodina aerobiku. Striedavé napínanie a uvoľňovanie svalov je optimálnym tréningom. Bežkovanie prospieva srdcovo- cievnemu systému a je ideálne i na redukciu hmotnosti. Kĺzanie na lyžiach totiž nezaťažuje hlavné kĺby. Členky, kolená či bedrové kĺby trpia pri pohybe iba minimálne, preto si takto môžu zlepšovať kondíciu aj ľudia s nadváhou. Okrem toho vám na úzkych lyžiach nehrozí takmer žiadne vážne zranenie. Začiatočníkov môže kde-tu prekvapiť pád najmä pri zjazde z kopčeka.

Správne lyže na bežkovanie
Keď s bežkovaním začínate, je pre vás vhodný takzvaný klasický štýl. Lyžami pri ňom kĺžete striedavo vpred a pri pohybe si pomáhate palicami. Dopredu ide vždy opačná ruka ako noha. Základnú techniku klasického štýlu si osvojíte veľmi rýchlo, lebo vychádza z prirodzeného pohybu. Korčuľovanie na lyžiach odložte radšej na neskôr. Na „klasiku“ sú vhodné lyže, ktoré sú o dvadsať až tridsať centimetrov dlhšie, ako je vaša postava. Dbajte aj na správnu ohybnosť lyží. Nemôžu byť ani príliš mäkké, ani tvrdé. Pri výbere vám pomôže list papiera. Keď sa postavíte na lyžu, musí pod ňou voľne prejsť v odrazovej zóne sklznice, ktorá je približne v strede. Je to skôr pod pätou, približne dvadsať až tridsať centimetrov od špičky topánky.

Topánky s viazaním na bežkovanie

Podľa štýlu bežkovania si vyberte i topánky, ktoré si kúpite spoločne s viazaním. Zájdite najprv do špecializovanej predajne, kde vám poradí personál. Nevyberajte si topánky bez viazania, nemuseli by „sadnúť“. Montovanie viazania nechajte na odborníkov. Do bežkárovej výbavy patril kedysi aj vosk. Prispôsobiť ste ho museli teplote a kvalite snehu. Začiatočník sa mu dnes môže vyhnúť. Vďaka novej technológii, takzvanej lupienkovej sklznici, ktorá sa označuje anglickým pojmom crown, sa voskovaniu vyhnete. Okrem ľadovej stopy udrží bežkára na snehu rôznych kvalít. Šupiny alebo lupienky si predstavte ako výstupky na sklznici lyží. Zaprú sa do snehu a zabránia prešmykovaniu, keď stúpate do kopca, prípadne pádu. Do povinnej výbavy vám už chýbajú iba palice. Opäť si ich vyberáte podľa výšky. Pravidlo je jednoduché, koniec palice siaha po vaše plece. Ideálny materiál je hlinková zliatina. Takéto palice majú dobrú hmotnosť, nižšiu cenu a dostatočnú životnosť.

Dôležité je aj správne oblečenie

Zvádza vás chladné počasie na to, aby ste sa naobliekali ako cibuľa? Hrubé vrstvy oblečenia vás budú obmedzovať v pohybe a zbytočne sa spotíte. Rovnako ako pri behu platí, stavte na vrstvový odev. Ideálne sú tri stupne. Spodnú vrstvu by malo tvoriť tričko s dlhými rukávmi. Investujte do moderných materiálov, ktoré odvádzajú pot, ale udržujú teplo. Nasleduje bundička z teplejšieho materiálu, prípadne kombinéza. Záležať si dajte na poslednej vrstve. Tá vás má ochrániť pred vetrom, snehom, prípadne mrazom. Bunda musí rovnako ako tričko dýchať. Odev doplnia úzke nohavice. Pri všetkých vrstvách nie je na škodu podiel elastických vlákien, ktoré vám umožnia bezproblémový pohyb. Do povinnej výbavy patria ďalej rukavice. Na trhu nájdete špeciálne výrobky s protišmykovou potlačou. Istejšie nimi uchopíte palice. Bodkou na záver je lyžiarska čiapka. Kúpiť si môžete i čelenku, ktorá pri slnečnom počasí ochráni pred mrazom uši. Najmä pri chladnom počasí si dávajte väčší pozor na dýchanie. Pri náročnejších výstupoch vždy vdychujte vzduch nosom a vydychujte ústami.

Priestor na bežkovanie

Výhodou bežkovania je, že pri klasickom štýle nepotrebujete špeciálne upravené trate. Stopu si väčšinou vytvoria sami bežkári prejazdom cez čerstvý sneh. Ak sa neskôr rozhodnete pre korčuliarsky štýl, musíte vyhľadať upravené trate. Najlepšie udržiavaná trať v okolí Bratislavy je na Pezinskej Babe. V ostatných častiach Slovenska k nim patrí najmä Štrbské Pleso, Veľká Rača, Plejsy, Skalka. 
 (red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok