Átrium pre väčšie súkromie - Stavba na kľúč, príprava | moja Nitra
 
 

Átrium pre väčšie súkromie

dátum pridania: 10.11.16-14:50

Študent architektúry Patrik Janoušek sa rozhodol zareagovať na hlavnú nevýhodu súčasnej rodinnej výstavby – nedostatok súkromia, vyplývajúci z malých pozemkov a domov osadených príliš blízko seba. V našej rubrike, ktorú pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou Ekonomické stavby, predstavuje svoje riešenie tohto častého problému.

Veľká časť pozemkov v dnešnej dobe trpí nedostatkom súkromia. Susedné domy sa často nachádzajú veľmi blízko seba, navyše, s oknami nasmerovanými priamo k vám. V prípade tohto domu sa takýmto problémom majitelia trápiť nemusia. Polovica obývacej izby s jedálňou a následne celá chodba domu sú zasklené, ale orientované do súkromného átria, kam nikto iný nevidí. Aj zvyčajne nepríjemná a temná chodba sa tu stáva svetlým momentom obývacieho priestoru domu. V mieste átria, ktoré je z troch strán ohraničené domom, vzniká súkromná terasa, skrytá pred okolitou zástavbou, takže je ideálna pre pokojné a nikým nerušené posedenie, či už v letných podvečeroch alebo pri raňajkách. Doprostred terasy je možné zasadiť strom a átrium tak ešte viac zútulniť.

ekonomicke stavby nitra

Dom vhodný do mestskej zástavby

Z vizuálneho hľadiska ide o reprezentatívne sídlo s plochou strechou a veľmi moderným výrazom, ktoré je navrhnuté pre mestskú zástavbu. Vo vyššej časť domu sa nachádza obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Spálne a detské izby s kúpeľňami sú ukryté v druhej, kameňom obloženej časti domu, ktorú symbolicky ochraňuje biely „rám“. Presahy bieleho „rámu“ majú aj praktické využitie – čiastočne zatieňujú zasklené plochy a bránia tak prehrievaniu v lete, bez nutnosti zaťahovať všade žalúzie. Pri vstupe do domu presah bieleho rámu vytvára šikovné závetrie.

ekonomicke stavby nitra

Materiály pre náročných

Použité moderné materiály dávajú domu elegantný vzhľad. Fasádne do hneda prefarbené dosky, kamenný obklad alebo bezrámové zasklenie určite nezostanú bez povšimnutia, ale rozhodne v tom kladnom zmysle slova. Bezrámové zasklenie je výborným detailom, ktoré podporuje ideu átriového domu. Pevné časti zasklenia majú nebadateľný rám a len posuvné časti sú orámované ako pri bežnom zasklení. Výsledkom je dokonalá priehľadnosť sklenených plôch bez rušivých elementov a prepojenie s exteriérom tak dostáva nový rozmer.

ekonomicke stavby nitra

Prechádzka domom

Dispozícia domu je jasne rozdelená na spoločenskú a súkromnú časť, čo zabezpečuje dobrú funkčnosť a akustické pomery v dome. Do domu sa vstupuje klasicky cez zádverie, kde je umiestnená lavička so skrinkou na topánky a šatníková skriňa. Po pravej strane nájdeme vstup do priechodnej špajze, kam môžeme okamžite odložiť nákup, a to bez nutnosti obchádzať pol domu. Po ľavej strane sa nachádza technická miestnosť s úložnými priestormi. Už samotné zádverie ponúka cez zasklené dvere vizuálny kontakt s najdôležitejším prvkom domu – átriom. V západnej časti domu sa potom nachádza veľká miestnosť s kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Veľkosť miestností zodpovedá ich funkcii (bude tu prebiehať väčšia časť rodinného života) a bez problémov prijme aj návštevu. Vo východnej časti domu sa nachádzajú dve detské izby s vlastnou nadštandardne vybavenou kúpeľňou, ktorá zároveň tvorí akustickú bariéru oddeľujúcu izbu rodičov. Hlavná spálňa má potom svoju vlastnú kúpeľňu. Ďalej je na okraji chodby umiestnená oddelená toaleta vhodná aj pre návštevy, ktoré tak nebudú musieť chodiť do súkromných kúpeľní domu. Strom uprostred átria môže pôsobiť ako symbol alebo „len“ krásny prírodný prvok prepojený s domom. Pri správnom zvolení typu stromu je zaručená ideálna výška koruny a smer rastu koreňov stromu.

ekonomicke stavby nitra

Majte našu ponuku vždy pri sebe vďaka nášmu online alebo offline katalógu

Pripravili sme pre Vás online katalóg našich produktov, v ktorom môžete nájsť aj všetky naše ponúkane produkty. Nový katalóg si môžete pozrieť tu.

Ak dávate prednosť tlačenej forme katalógu, v prípade záujmu Vám pošleme katalóg našich produktov zdarma poštou. Stačí vyplniť formulár tu a o ostatné sa postaráme už my.

 

Ekonomické stavby Nitra

Pohranická ulica 391,
951 01 Štitáre

Tel.č.: +421 37 655 99 11, +421 903 571 471
E-mail: mail@ekonomicke-stavby.sk

www.ekonomicke-stavby.sk

Nájdete nás na Facebooku:

 

 

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok