Ako si vybrať matrac? - Bývanie | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Bývanie v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Ako si vybrať matrac?

dátum pridania: 12.09.16-08:21

Čaká vás kúpa nového matraca a neviete, kde začať? Rozhodne nie ste sami. Trh s matracmi ponúka veľké množstvo matracov od desiatok výrobcov. Zorientovať sa v takejto ponuke nie je pre bežného spotrebiteľa jednoduché. S nakupovaním matracov nemáme veľa skúseností, keďže tak robíme približne len každých desať rokov.

Kúpu matraca sa však neoplatí podceniť. Kúpa prvého modelu, ktorý vás zaujal, sa môže odzrkadliť na zhoršení kvality spánku.

Nechajte si poradiť od spoľahlivého predajcu

Najjednoduchším spôsobom, ako sa dopracovať k dobrému matracu, je nechať si poradiť priamo od predajcu. Je to síce najjednoduchšie, ale má to háčik. Nie všetci, čo predávajú matrace, im aj rozumejú. Vo väčšine obchodov s matracmi by ste len ťažko hľadali odborníkov. Predavači tak nemajú schopnosti vybrať pre vás matrac na základe vašich špecifických potrieb. Mnohí však majú obchodnícky talent na takej úrovni, že poľahky vytvoria dojem odbornosti. Aj na Slovensku (v Česku) však existujú predajcovia, ktorí matracom skutočne rozumejú a vedia pre svojich zákazníkov vybrať vhodný matrac. Pri troche snahy ich určite nájdete.

Spoľahnite sa na seba

Výber matraca môžete zobrať do vlastných rúk. Naštudovať si základnú problematiku matracov nie je až také zložité a nezaberie to priveľa času. Už po dočítaní tohoto článku máte oveľa vyššiu šancu, že si kúpite dobrý matrac. Pri kúpe matraca je potrebné urobiť viacero menších rozhodnutí:

Koľko investovať do matraca?

V ponuke sú matrace v širokej cenovej škále. Vyššia cena automaticky neznamená kvalitnejší matrac, za vyššiu kvalitu si však priplatíte. Cenu je vždy potrebné hodnotiť na základe použitého materiálu – materiály starajúce sa o lepší spánok sú prirodzene drahšie. Koľko peňazí vyčleníte na kúpu matraca, je iba na vás. Neoplatí sa tu však príliš šetriť. Matrac vám bude slúžiť 7 až 10 rokov.

Aký veľký matrac potrebujem?

Jedným z prvých rozhodnutí je výber veľkosti matraca – dĺžka, šírka a výška. Pri dĺžke a šírke je potrebné dbať najmä na pohodlie. Matrac by nemal obmedzovať pohyb človeka. Matrac by mal byť o 15 až 20 cm dlhší ako výška postavy. Matrace sa zvyčajne predávajú v dĺžke 200 cm – väčšine ľudí tak budú vyhovovať. Vhodné matrace sa nájdu aj pre vyšších ľudí. V prípade potreby je vždy možné u lepších firiem objednať výrobu neštandardných rozmerov. Za optimálnu šírku jednolôžka sa považuje 90 cm. Ak zovreté päste spojíte pri hrudníku k sebe, lakte vám ukážu minimálnu šírku matraca. Drobnejším ľuďom by tak mal postačiť aj matrac široký 80 cm. Pri dvojlôžku je potrebné počítať s dvojnásobnou hodnotou – teda minimálne 160 cm (optimálne 180 cm). Rovnako dôležitá je však aj výška (hrúbka) matraca. Treba si dať pozor na príliš tenký matrac. Minimálna hrúbka je cca 12 cm, optimálna na úrovni 16 až 20 cm.

Penový, taštičkový či latexový matrac?

Matrace sa vyrábajú z viacerých materiálov, ktoré majú rozdielne vlastnosti, a tak majú odlišný vplyv na kvalitu spánku. Najbežnejším a zároveň najlacnejším materiálom je polyuretánová pena. Lacné matrace z PUR peny majú kratšiu životnosť a sú náchylnejšie na premnoženie mikróbov. Matrace z tohto materiálu nemajú veľmi dobré ortopedické vlastnosti. Nie všetky matrace z PUR peny však majú rovnaké vlastnosti. Výrobcovia totiž vyrábajú peny rôznej kvality. Dobrý výrobca vám však presne povie, akú penu pri výrobe použil. Sledovať treba najmä hustotu/objemovú hmotnosť. Najlacnejšie PUR peny majú objemovú hmotnosť cca 18-20 kg/m³.  V ponuke nájdete aj rôzne technologické vylepšenia polyuretánovej peny. Známa je najmä tzv. studená pena. Najvyspelejšou formou polyuretánovej peny je pamäťová pena. Najbežnejšie sú matrace strednej kvality zo studenej peny, ktorých hustota sa pohybuje okolo 25-35 kg/m³. Tie najlepšie peny môžu dosahovať až 80 kg/m³. Matrace z PUR peny nemusia byť vždy zlou voľbou. Takéto matrace možno využiť napríklad ako dočasné lôžka. Ideálne môžu byť aj pre mladých zdravých ľudí, ktorí majú obmedzený rozpočet. Pamäťová pena má výborné vlastnosti – je ortopedická a má dlhú životnosť. Ide o produkt amerického vesmírneho výskumu. Nájdete ho v drahších matracoch ako kontaktnú vrstvu. Špecifickým materiálom je latexová pena. Matrac z latexovej peny má vynikajúce vlastnosti – prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, vzdušnosť, je ortopedický a má dlhú životnosť. Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného kaučuku. Veľmi populárne sú pružinové matrace – presnejšie taštičkové (predávajú sa aj klasické pružinové matrace). Jadro taštičkového matraca je tvorené veľkým množstvom samostatných pružiniek zabalených do textilných taštičiek. Taštičkové matrace vynikajú najmä svojimi ortopedickými vlastnosťami. Aj preto sa im neraz hovorí zdravotné. Výhodou je aj vysoká vzdušnosť, ktorá obmedzuje rozmnožovanie mikróbov. Vynikajúcou kombináciou sú taštičkové matrace s vrchnymi vrstvami z latexu alebo pamäťovej peny.

Akú tvrdosť matraca si zvoliť?

Ďalšou kľúčovou voľbou je tvrdosť matraca. Tá má svoju objektívnu a subjektívnu stránku. Mladším ľuďom sa odporúčajú tvrdšie matrace. Pre starších sú vhodnejšie mäkšie. Zvažovať treba aj individuálny zdravotný stav. Na matraci by ste sa v prvom rade mali cítiť dobre. Niekomu sa lepšie spí na mäkšom matraci, inému na tvrdšom. Dobrí predajcovia ponúkajú zákazníkom jednoduchú pomôcku – tabuľku tvrdosti, v ktorej si na základe svojej výšky a hmotnosti nájdete odporúčanú tvrdosť. Taktiež vám dokážu poradiť pri výbere správnej tvrdosti podľa vašich individuálnych potrieb a dispozície.

Oplatí sa kúpa ortopedického matraca?

Ortopedický matrac má schopnosť pomáhať chrbtici zaujať počas spánku optimálnu polohu. Ak je chrbtica v dobrej polohe, jej regenerácia je lepšia – rovnako ako celý spánok. Ortopedický matrac je určite dobrou voľbou. Pre ľudí s problémami s chrbtom či chrbticou je to takmer nutnosť. U zdravých ľudí je to investícia do zdravej budúcnosti.

Má význam kupovať značkové matrace?

Pri kúpe matracov je vždy lepšie dôverovať overenému výrobcovi – teda firme, ktorá je známa a na trhu pôsobí dostatočne dlho. S overenou značkou máte ďaleko väčšiu istotu, že kupujete kvalitný výrobok. Pri neznámych značkách ide zákazník do rizika. Overení výrobcovia majú lepšie poradenstvo, vyššiu kvalitu a v neposlednom rade sa snažia zachovať si dobré meno. Ponúkajú lepšiu záruku a pozáručné služby. Značkové matrace sú síce drahšie, v konečnom dôsledku sú však výhodnejšie, keďže vám vydržia dlhšie a v lepšej kvalite.

Matracové centrum VEGAS Nitra

Chrenovská 30, 949 01 Nitra (ZOC MAX)

Tel.: 0917 980 571
E-mail: info@matrace-vegas.sk

www.matrace-vegas.sk

Nájdete nás aj na facebooku:
 poslať článok mailom  vytlačiť článok