Ako pripraviť podklad pod fasádu - Fasády | moja Nitra
 
 

Ako pripraviť podklad pod fasádu

dátum pridania: 03.09.09-12:49

Chystáte sa pretrieť vašu fasádu novým náterom? Treba dôkladne pripraviť podklad, aby vaša práca nevyšla navnivoč.

Začiatok jednoduchý. Stačí si zaobstarať kladivko a preklepať povrch stien celého domu. Ak je omietka na dome stará alebo zle pripravená a nanesená, začujete dutý zvuk, ktorý občas sprevádza vypuklé miesto na povrchu steny. Omietku na takomto mieste odstráňte. V inom prípade je len otázkou času, kedy sa uvoľní a opadne. Zákon schválnosti spôsobí, že sa tak stane vždy v nesprávnom čase, keď nie sú najlepšie podmienky na opravu, väčšinou v zime. To znemožní správnu aplikáciu nového náteru. Defektom na povrchu fasády môžu byť aj škáry a praskliny. Dokážu sa tiahnuť po celej dĺžke steny, alebo sú malé a na prvý pohľad nepatrné. Nachádzajú sa zvyčajne na miestach vystavených striedavým zmenám vplyvu vody a vlhkosti a ich príčinou často býva nesprávne pripravená omietka.

Podklad pod náterom fasád by teda mal mať tieto vlastnosti:

  • musí byť čistý, pevný a suchý, nekvalitné omietky sa musia odstrániť,
  • nové murivo a iné podklady so štukovou konečnou úpravou musia zrieť pred omietaním aspoň 21 dní,
  • menšie opravené miesta na fasáde treba nechať zrieť aspoň 14 dní,
  • materiál na náter fasád treba skladovať na chladnom a suchom mieste a chrániť ho proti mrazu,
  • podklad je vhodné penetrovať príslušnou penetračnou látkou, čím sa spevní, vytvorí sa súdržná medzivrstva na náter a zabráni sa odvodu pigmentov do podkladu.

Skladba náterov je takáto:

  • penetračný náter, nanáša sa štetcom alebo valčekom,
  • medzináter fasádnou farbou,
  • konečný náter fasádnou farbou, nanáša sa štetcom, valčekom alebo nástrekom.


Náter sa nesmie nanášať počas priameho intenzívneho slnečného žiarenia, silného vetra alebo dažďa, inak treba lešenie obaliť. Ak má byť náter dlhodobo kvalitný, nesmie teplota podkladu počas aplikácie náteru ani počas celého zrenia (t. j. asi 28 dní) klesnúť pod +5 °C. Čerstvo natretú fasádu možno zaťažiť po približne 4 až 5 hodinách. Silikátové nátery treba natierať bez prerušenia, inak na mieste styku suchého a vlhkého náteru zostane viditeľný pás.

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok