Ako postupovať pri zariaďovaní garsónky? - Bývanie | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Bývanie v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Ako postupovať pri zariaďovaní garsónky?

dátum pridania: 31.03.20-12:46

Rozmery garsónky môžu vyzerať na prvý dojem skutočne hrozivo. Ak však k zariaďovaniu pristúpite s určitým odhodlaním, poradíte si aj s týmito priestormi. Aj malé rozmery bývania dokážete totiž zariadiť tak, že sa v nich nebudete cítiť vôbec stiesnene.

V malých priestoroch rozhoduje každý centimeter a pri zariaďovaní by sme sa tým mali aj riadiť. Vopred premyslený plán, rozvrhnutá realizácia izby a robenie kompromisov. Bez tohto všetkého sa pri garsónke jednoducho nezaobídete. S istou dávkou odhodlania a jasnou víziou dokážete aj zo stiesneného priestoru vyťažiť maximum a navodiť útulnú atmosféru.


Nábytok na viacero využití

Pokiaľ vám priestory garsónky neumožňujú mať posteľ a zároveň aj pohovku, vopred si premyslite, pre ktorý variant sa rozhodnete. Ak ide o dočasné bývanie, stavte na pohodlie a voľte posteľ. Za predpokladu, že zariaďujete priestory na dlhodobé využívanie, poriadne zvážte, či dáte prednosť komfortu postele alebo si zvolíte gauč. Taká rozkladacia pohovka sa nielenže stane dominantou miestnosti, bude aj vďačným prvkom pri usádzaní návštev a zároveň zabezpečí aj funkčnú náhradu postele. V prípade, že si zvolíte pohovku, o to viac dbajte pri výbere na pohodlie, komfort a príjemný materiál.

 

Aj iný nábytok však môže byť multifunkčný. Kreslá budú praktické ako pri čítaní, tak aj pri stravovaní. Odkladací stolík zase skvele poslúži na drobnosti, no využiť ho môžete aj ako ďalšie miesto na sedenie. Kreativite sa medze nekladú, skúste sa vyhrať a šetriť miestom pre iné nevyhnutnosti.


Optické zväčšenie garsónky

Reálne rozmery miestnosti nie je možné zväčšiť bez demolačných úprav, opticky sa ale tomu môžete čo najviac priblížiť. Klasická biela farba by mala v tomto prípade hrať významnú rolu, no ak vás čistota tejto farby neosloví, siahnuť môžete aj po jemnejších odtieňoch. Veľkou pomôckou je aj samotné zrkadlo a platí, že čím väčšie si zvolíte, tým väčší úžitok vám poskytne.

biela rozkladacia pohovka

Biela farba interiéru priestor opticky zväčší. (Photographee.eu / Shutterstock.com)


Využitie potenciálu stien

Bývanie v malých priestoroch pôsobí stiesnene najmä vtedy, keď máte všetko pokope. Nezabúdajte preto pri zariaďovaní aj na steny a umiestnite tam nástennú knižnicu. Vyplniť však môžete aj nevyužitý priestor nad dverami, pomôžu vám police alebo regále. Prístup k týmto vyšším miestam môže byť na prvý dojem sťažený, uľahčiť si to môžete s rebríkom. Ten navyše bude v interiéri pôsobiť hravo a zíde sa vám napríklad aj na odkladanie prikrývok.

nastenná knižnica nitra

Využite miesto na stenách a nechajte ich vyniknúť. (Photographee.eu / Shutterstock.com)


Všetko má svoje miesto

Nie je vhodné všetko hneď pri vstupe do garsónky ukazovať. Úložné boxy pod posteľou či pohovkou sú vhodné na schovanie sezónneho oblečenia, kým farebné organizéry či pútavé prevedenia úložných priestorov dokážu dopriať interiéru nový nádych a zároveň si plniť aj svoj účel. Zmysel pre detail a poriadok sa v tomto prevedení obzvlášť cení, mierny chaos však tiež nič nepokazí a tiež môže pôsobiť štýlovým dojmom. Či už stavíte na minimalistické zariadenie garsónky alebo sa poberiete pri dizajne úplne iným smerom, zabúdať by ste nemali na jednotný súlad nábytku a elimináciu rušivých prvkov.

 

Navodiť príjemnú atmosféru a pocit pohodlia umožnia aj vrstvené textílie. Pohovka plná dizajnových vankúšov a dostatok materiálov príjemných na dotyk zabezpečia absolútny komfort a budú zároveň aj pútavými prvkami interiéru.


Podstatou zariaďovania malých priestorov je upustiť od mohutných rozmerov a masívneho nábytku. Voľte radšej jemnejšie prevedenia, ktoré vás neobmedzia a zároveň budú aj plnohodnotným prínosom. Malé priestory nemusia pôsobiť vôbec stiesnene a dá sa aj pri zariaďovaní garsónky naplno realizovať. Všetko je to len vo vašich rukách, nenechajte sa odradiť zlým prvotným dojmom
 poslať článok mailom  vytlačiť článok