Aká vrstva tepelnej izolácie je dostatočná? - Fasády | moja Nitra
 
 

Aká vrstva tepelnej izolácie je dostatočná?

dátum pridania: 02.09.09-13:59

Rozhodujete sa pre zateplenie vášho domu a chcete vedieť, aká hrúbka izolácie je dostatočná? Na túto otázku vám najlepšie odpovedia odborníci, ktorí prepočítajú a navrhnú optimálnu hrúbku a skladbu zateplenia podľa mnohých faktorov.

Ľudia sa často mylne domnievajú, že postačí napríklad 5 cm polystyrén, pretože postačil susedom, ale platí, že čím hrubšiu vrstvu dáte, tým menej zaplatíte na vykurovaní. Ak zatepľujete novostavbu, ktorá je postavená z moderných veľkoformátových tehál a podobne, 5 cm možno stačí, pokiaľ však nestaviate nízkoenergetický alebo pasívny dom. Ale ak ide o zateplenie dvadsať až tridsaťročných domov z plných alebo CDM tehál, 5 cm polystyrénu určite nestačí!
Steny z klasických murovaných materiálov aj napriek svojej veľkej hrúbke 37,5 až 45 cm majú len minimálnu tepelnoizolačnú schopnosť a samotné murivo je z hľadiska tepelnej izolácie v podstate úplne neúčinné. Ak by sme chceli pri takýchto stenách dosiahnuť tepelný odpor R=2,0 m2.K/W, musela by táto stena byť hrubá až 1,7 m! Rovnaký tepelný odpor dosiahneme ak použijeme zateplenie s fasádnym polystyrénom o hrúbke 8 cm! Tepelný odpor R=2,0 m2.K/W je súčasnosti minimum, ktoré je požadované podľa normy pre rekonštrukcie a R=3,0 m2.K/W je minimum požadované podľa normy pre novostavby.
Je dobré si uvedomiť, že cena polystyrénu pri hrúbke 8 cm tvorí asi 10% z celkových nákladov na zateplenie. Zvýšenie hrúbky polystyrénu o 1 až 5 cm je v pomere k celkovým nákladom na zateplenie zanedbateľné. Veď musíte zaplatiť materiál na lepenie a stierkovanie, povrchovú úpravu, lešenie a prácu firmy. Čím väčšiu hrúbku izolácie použijete, tým viac budete šetriť na vykurovaní.

(red.)
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok