hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Bleskové rozhovory


viac rozhovorov 
Foto týždňa

Na najväčšom sídlisku v Nitre sa opäť rozložil cirkus.

 

Partneri
 
  
  

 

 

Užitočné linky
  • Vlaky
    (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
  • Medzimestské autobusy
    (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)
  • Prímestské autobusy
    (cestovné poriadky, informácie, obchodné miesta)

 

(poradňa, reklamácie, nebezpečné výrobky)

 

 

(vyhľadávanie LV, katastrálna mapa, elektronické formuláre)

(zistenie bonity pôdy, pôdny portál)

(územné rozhodnutie, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, ohlásenie drobnej stavby)

(číslovanie stavieb, vystavenie výpisu)

(daňové priznanie, ohlásenie k miestnemu poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady)

(program, kontakty na pracoviská SIEA)

(podpora bývania, úvery, nenávratné príspevky, zatepľovanie) 

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek)

 
 


 

 

 


Počasie dnes

Teplota:
Smer vetra:


nie sú údaje

Mestský úrad Nitra :
Štefánikova trieda 60
950 06 NITRA 
037/65 02 111
0911/990 256
Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja:
Rázusova 2A, 949 01 Nitra
Telefón: 037/ 6922 911
Fax: 037/ 6580 262
E - mail: info@unsk.sk
Okresný úrad Nitra:
Štefánikova trieda 69, 949 01 Nitra
037/ 65 49 111
Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Mestská polícia:
159, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
Pohotovosť - elektrárne:
0850 111 555, 037/7 763 246
Pohotovosť - plyn:
dispečing -  037/6 518 892, spojovateľka -  037/6 911 111
Pohotovosť - vodárne:
v pracovnej dobe -  037/6 518 756, mimo pracovnej doby -  037/6 513 420
Linka dôvery v Nitre:
037/6 523 222
Útulok pre zvieratá:
0904 207 777, 0902 202 161, 0908 484 770
Dispečing záchrannej leteckej služby- Nitra:
181 55
Záchranná služba:
155, 112, 037/6 504 477
Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia:
037/6 55 74 93

Nitránské reči - už 50 zaujímavých rozhovorov!

dátum pridania: 20.10.22-14:37

Rado Pavelka je autorom úspešného podcastu NitránskeReči, ktorý vychádza aj na našom portáli MojaNitra.sk V týchto dňoch má za sebou jubilejný 50. odvysielaný podcast. Preto sme sa rozhodli, že pri tejto príležitosti vyspovedáme mi jeho. Naše otázky však nebudú len o NitránskychRečách, ale skúsime sa o Radovi dozvedieť aj čosi z jeho života. Možno zistíme, že v jeho prípade by to možno tiež vydalo na jeden podcast.


(MN) Tvoj podcast by sa dal nazvať aj „regionálny“, keďže v ňom spovedáš ľudí z Nitrianskeho regiónu. Prečo práve takéto zameranie?
(RP) V Nitrianskom regióne je veľa ľudí, ktorí dosiahli mimoriadny úspech vo svojej práci, alebo svojím konaním prispievajú k rozvoju nášho okolia. Mojou základnou myšlienkou je ukázať, akých zaujímaví a skvelí ľudia žijú okolo nás že máme byť na koho hrdí. Preto som sa rozhodol, že životné príbehy týchto ľudí predstavím prostredníctvom podcastu.


(MN) V tvojej programe sú známe mená, ale aj ľudia, ktorých doteraz asi veľa z nás nepoznalo.
(RP) Áno o to ide. Na jednej strane pripomenúť celoslovensky známe osobnosti, napríklad športovcov ako Jožko Štumpel, Ľubo Moravčík, Boris Valábik, herečka Evka Pavlíková, režisér Ondro Spišák a ďalší. Ich príbehy sa však snažím prinášať tak, aby som poodhalil aj to, čo možno poslucháči doposiaľ o nich nevedeli.
Ďalšou skupinou sú menej známi ľudia, ktorí však majú za sebou kus zaujímavej práce pre komunitu, Pavol Ščasný zo združenia Storm, Mariana Kováčová zakladateľka N.O. Slniečko, alebo Andrej Práznovský, čo je človek, ktorý vo Veľkom Záluží postavil prvú pumptrackovú dráhu v našom kraji. Tých osudov je samozrejme viac a verím, že ich príbehy môžu byť motiváciou pre ďalších.
No a mojou srdcovkou sú regionálne športové kluby, či športovci. Napríklad Heňo Benčík a Igor Demo, obaja bývalí reprezentanti SR vo futbale sa vrátili p potulkách svetom späť do Nitry a odovzdávajú svoje skúsenosti v miestnych kluboch ČFK Nitra a Slovan Chrenová. Ďalej miestne fitnesky GymGol – viacnásobné majsterky sveta, alebo automobilový pretekár Filip Sládečka.  Volejbalistky a samozrejme HK Nitra.

nitranske reči s radom pavelkom
(MN) Dá sa povedať, ktorý podcast je tvoj najobľúbenejší? 
(RP) To asi nie. Každý má niečo do seba. Boli také, pri ktorých sme sa parádne nasmiali, ale aj také pri ktorých mi takmer zvlhli oči. Ale rád ich mám všetky.


(MN)Ty si však okrem NitránskychRečí pripravil aj menšiu sériu eko podcastov s názvom Za udržateľnú Nitru. Povedz nám niečo bližšie o tomto projekte.
 (RP). Táto séria vznikla medzi odpadkami. Doslovne. V Nitre existuje iniciatíva Čistá Nitru. Tá párkrát za rok zorganizuje brigádu, pri ktorej dobrovoľníci zbierajú odpad na rôznych miestach. V okolí rieky Nitry, V Rolfesovej bani, ale aj pri železničnej stanici a v iných lokalitách. Ja som sa tiež na pár brigádach zúčastnil a počas zbierania mi hlava iniciatívy Lukáš Satin navrhol, či by sme nenatočili ekopodcast. Slovo dalo slovo a 4 diely boli na svete. 


(MN) Očividne máš k životnému prostrediu blízko, čo sa prejavilo aj v tvojom pôsobení v Národnej Rady Slovenskej republiky, keď si bol poslancom zaradeným vo výbore pre životné prostredie. Aká bola tvoja agenda?
 (RP) Áno, bol som členom výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, takže to boli najmä zákony z tejto oblasti. Napríklad sme sa snažili presadiť zákony o ochrane vôd Žitného ostrova, z ktorého čerpá pitnú vodu aj časť Nitry, ale aj zákon o pozemkových úpravách. Snažil som sa však presadzovať aj praktické zákony, ktoré môžu pomáhať ľuďom v každodennom živote. Predkladal som zmenu zákona ohľadom výroby ŠPZ, ktoré sme mali ešte donedávna jedny z najdrahších v Európe, alebo zákon o stiahnutí jedno a dvoj centových mincí z obehu.


(MN) A ako spomínaš na toto obdobie?
(RP) No rozhodne bolo zaujímavé (smiech)- Ale teraz vážne. Ja som do parlamentu prišiel krátko pred vraždou Jána Kuciaka a Martinky Kušnírovej, takže som mohol v priamom prenose sledovať nielen tie hektické časy a všetky zmeny, pri presadzovaní ktorých som sa snažil byť aktívny. Pamätám si napríklad nočné hlasovanie, kedy sa chcel Róbert Fico stať ústavným sudcom ale vďaka tlaku opozícii to neprešlo.  


 (MN)Nechajme politiku politikou a poďme späť do dnešných dní. Ty si aj cyklista, na tvojom FB sa často objavujú fotky z tvojich ciest.
(RP)Áno, čaru cyklistiky som podľahol pred pár rokmi a musím povedať, že byť v sedle je pre mňa výborný relax.


(MN) Jazdíš po cestách, či je to skôr terén? 
(RP) Poviem na rovinu, jazdiť po našich cestách nemám veľmi odvahu, ale o to viac si užívam svoj MTB cajgel, na ktorom chodím veľmi rád na Tribeč. Nitra však ponúka aj množstvo skvelých trás po okolitých poliach, lúkach  alebo lesoch, takže si na svoje príde každý.


(MN) Je nejaká trasa tvoja naj?
(RP)Je ich viac. Rád chodím smer Kynek, Veľké Zálužie, Rumanová, Báb, Jarok, a späť. Ale asi takou naj je cyklotrasa Janíkovce Golianovo, keďže okrem toho, že sa po nej dá jazdiť takmer po celý rok, sa snažím pomáhať aj pri jej údržbe. Spolupracujem s Občianskym združením, ktoré sa o cyklotrasu stará. 

  
(MN) No od podcastu sme riadne odbočili. Záverom mi teda dovoľ, aby som ti ešte raz k 50tke odvysielaných podcastov zablahoželal a verím, že ešte zopár častí pribudne.
(RP) Ďakujem pekne za príjemný rozhovor a sľubujem, že ešte niekoľko zaujímavých osudov Nitrančanov prinesiem.

 

Moja Nitra (MN), Rado Pavelka (RP)
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.