hľadať

Partneri
 
  
  

 

 

Užitočné linky
  • Vlaky
    (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
  • Medzimestské autobusy
    (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)
  • Prímestské autobusy
    (cestovné poriadky, informácie, obchodné miesta)

 

(poradňa, reklamácie, nebezpečné výrobky)

 

 

(vyhľadávanie LV, katastrálna mapa, elektronické formuláre)

(zistenie bonity pôdy, pôdny portál)

(územné rozhodnutie, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, ohlásenie drobnej stavby)

(číslovanie stavieb, vystavenie výpisu)

(daňové priznanie, ohlásenie k miestnemu poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady)

(program, kontakty na pracoviská SIEA)

(podpora bývania, úvery, nenávratné príspevky, zatepľovanie)

vzduch voda na vytápění

(instalace vysoce úsporných  tepelných čerpadel vzduch voda na území ČR a SR na klíč)

  

 

 


Počasie dnes

Teplota: 29°C
Vietor: 2m/s
Smer vetra: JV


nie sú údaje

Mestský úrad Nitra :
Štefánikova trieda 60
950 06 NITRA 
037/65 02 111
0911/990 256
Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja:
Rázusova 2A, 949 01 Nitra
Telefón: 037/ 6922 911
Fax: 037/ 6580 262
E - mail: info@unsk.sk
Okresný úrad Nitra:
Štefánikova trieda 69, 949 01 Nitra
037/ 65 49 111
Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Mestská polícia:
159, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
Pohotovosť - elektrárne:
0850 111 555, 037/7 763 246
Pohotovosť - plyn:
dispečing -  037/6 518 892, spojovateľka -  037/6 911 111
Pohotovosť - vodárne:
v pracovnej dobe -  037/6 518 756, mimo pracovnej doby -  037/6 513 420
Linka dôvery v Nitre:
037/6 523 222
Útulok pre zvieratá:
0904 207 777, 0902 202 161, 0908 484 770
Dispečing záchrannej leteckej služby- Nitra:
181 55
Záchranná služba:
155, 112, 037/6 504 477
Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia:
037/6 55 74 93
Súťaž

Miriam Kalisová: Prácu v televízii milujem a som v nej šťastná

dátum pridania: 14.07.09-09:19

Milá, mladá, štíhla, hnedoooká kráska s medovými vlasmi z Nitry.
Moderátorka televízie Markíza, ale aj mnohých módnych prehliadok či charitatívnych projektov. Nitrania ju poznajú z regionálnej TV Central, ako študentku Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, sympatickú tvár z hŕstky televíznych reklamných spotov, tanečnicu z druhej série Let´s dance či moderátorku Televíznych novín a relácie Dnes TV Markíza.
Miriam Kalisová.

Silvia Struhárová


Ako ste sa dostali k moderovaniu a čo vás ťahalo do mediálneho sveta?
- Bolo to vďaka reality show, do ktorej som sa prihlásila, aby som zistila, ako reagujem na kamery a či mi je ich prítomnosť príjemná. Zistila som, že mi ani kamery, ani mikrofón nevadia, a dokonca sa v ich prítomnosti cítim výborne a príjemne. Preto som sa prihlásila na konkurz do nitrianskej TV a do kastingovej agentúry, ktorá vyrábala reklamy. Na základe jednej reportáže v Reflexe na tému „Ako sa bežný človek dostane do reklamy“ ma oslovili z Markízy a ponúkli mi post moderátorky hlavných správ. Bola to ponuka, ktorá sa neodmieta :-)! Vtedy som si neuvedomovala, čo presne mediálny svet prináša a znamená, ale snažím sa v ňom vidieť najmä pozitíva. Mňa nelákal mediálny svet, ale práca v televízii, ktorú milujem a som šťastná, že ju môžem robiť.

Napriek tomu ste si vybrali štúdium sociológie na UKF. Čo si od tohto vysokoškolského diplomu do budúcnosti sľubujete?
- Štátnice a promócie mám práve za sebou. Bolo to pre mňa veľmi stresujúce obdobie. Zoštátnicovala som na jednotky, takže sa za tých päť rokov na mňa predsa len niečo nalepilo (Smiech). Vysokú školu beriem ako koniec jednej kapitoly v mojom živote. Robiť výskumy ma veľmi baví, a preto nevylučujem, že sociológii ešte nejakú energiu venovať budem.

Z viacerých vašich charitatívnych aktivít, napríklad moderovania projektov ako bola Noc dobrej vôle centra Slniečko v prospech pomoci týraným matkám a deťom je zrejmé, že ani sociálna práca vám nie je cudzia.
- Nezávisle od môjho štúdia rada navštevujem hendikepované deti a počas môjho pôsobenia v regionálnej TV som sa dosť často venovala tejto téme. Medzi týmito deťmi sa cítim dobre, pretože obdivujem ich radosť zo života a umenie tešiť sa z maličkostí. Niekedy mám taký pocit, že nepomáham ja im, ale oni mne. Keď ste v ich blízkosti, akoby ste zabudli na každodenné problémy a žijete len pre okamih. Ak budem mať niekedy možnosť pomôcť im viac, určite to využijem.

Ktoré kroky máte už za sebou na ceste do vôd televízie a šoubiznisu?
- Neviem, či existujú nejaké kroky, ktorými má človek prejsť. Nemyslím si, že moja osoba patrí do šoubiznisu. Neživím sa tým, že ľudí zabávam a robím im šou. Takže na tento druh šoubiznisu si netrúfam. Do vôd televízie ale patrím a tam mi je veľmi dobre :-).

Toto prostredie je dosť drsné pre také mladé a krehké stvorenie, akým sa zdáte byť...
- V Markíze som šťastná a spokojná. Stále som vďačná vedeniu, že mi dalo šancu moderovať hlavné správy aj napriek tomu, že som do televízie prišla ako 21-ročná. S Karolom Farkašovským sme doteraz úplne atypická dvojica, a preto to chcelo asi dosť odvahy. Verím, že diváci sú s nami spokojní.

Na obrazovke pôsobíte veľmi presvedčivo, prirodzene a uvoľnene aj po boku mediálne známych televíznych tvárí. Nemávate trému?
- Ak na ľudí takto pôsobím, tak to ma naozaj veľmi teší :-). Trému nemávam, mala som ju vtedy, keď sme s Karolom vysielali naše úplne prvé Televízne noviny a potom to zo mňa akosi opadlo. Niekedy sa však dostanem do situácie, keď sa mi trošku zrýchli tep, keď máme nejaké horúce novinky a scenár sa mení v priebehu vysielania, alebo keď nastane nečakaný technický problém, ako vypadnutie čítačky a podobne. Beriem to však ako spestrenie vysielania, a keď si diváci nič nevšimnú, o to väčšiu radosť z toho máme.

Váš bývalý priateľ Peter Varínsky v jednom z rozhovorov tvrdí, že v TV štúdiu ste ako ryba vo vode. Chodili ste vraj spolu päť rokov a Peter je ďalším talentovaným Nitranom, ktorý zakotvil vo svete celoštátnych médií. Akú budúcnosť mu predpovedáte?
- Nie som veštkyňa a neviem predpovedať budúcnosť :-) .

Kto vás osobne na obrazovku pripravoval a školil? Prípadne komu a čomu ste vďačná za to, že ste tam, kde ste?
- Pripravovala ma Ľudmila Machatsová. Naučila ma veľmi veľa vecí, o ktorých som ani len netušila, že môžu byť pri prejave dôležité :-) . Vďačná som samozrejme jej, že si ma v tej reportáži v Reflexe všimla a oslovila ma. A v neposlednom rade rodičom, ktorí ma vo všetkom podporovali. Aj keď možno nie vždy súhlasili s tým, čo idem urobiť.

Aký je z vášho pohľadu život slovenských celebrít? Čo by ste na ňom zmenili a prečo?
- Neviem, aký je ich život. Väčšinou sa do ostatných nestarám a snažím sa žiť si svoj život najlepšie ako viem, a ako ma naučili moji rodičia. Mám veľa priateľov, ktorí ma držia pri zemi, a preto sa väčšinou medzi slovenskými prominentmi cítim ako z inej planéty. Ako taký malý ufónik, ktorý vlastne ani nevie, čo tam robí a akou rečou tí ľudia hovoria :-).

Nevadí vám ani slovenský bulvár?
- Slovenský bulvár treba brať s rezervou. Dávno už neplatí, že bez vetra sa ani lístok nepohne. Sú novinári, ktorí jednoducho nedokážu byť objektívni a doslova zneužívajú svoju „moc“ na to, aby človeku uškodili a na moje prekvapenie im to robí veľkú radosť. Extrémny problém mám s jednou slečnou novinárkou, ktorá ma má doslova v zuboch a hocičo urobím, je to zlé! Pravdou je, že človeka zamrzí, keď sa o sebe dočíta klamstvá a vidí, že ho niekto vedome ohovára. Som človek, ktorý donekonečna všetko analyzuje, a preto nedokážem len tak mávnuť rukou nad ľudskou zlobou. Ale kto ma chce spoznať, ten ma spozná, a kto chce veriť bulvárnym „pisálkom“, nech verí. Každý má právo voľby a to rešpektujem.

Celebrita je osoba verejná. Miera jej súkromia je veľmi obmedzená. Je to daň za popularitu a za výšku honorárov...
- Minule som sa niekde dočítala, že „Aby človek nespyšnel, musí byť kritizovaný“. Takže tí ľudia, ktorí ma kritizujú, mi robia obrovskú službu, lebo vďaka nim nebudem namyslená, čo ma teší. Konštruktívnej kritike načúvam a učím sa z nej. Keď som prijala túto prácu, počítala som s tým, že sa mi do súkromia nabúrajú, či chcem, alebo nie. Jediné, čo mi vadí, sú novinári, ktorí nepíšu pravdu. Nemusia písať len dobré veci, to nie. No pre mňa je dôležitá pravda, a tú by mal človek v médiách rozhodne nájsť.

Niektoré diskusie na internetových stránkach vás nešetria. Určití obdivovatelia vás vzývajú do nebies a podsúvajú vám rôzne návrhy, iní sú arogantní, závistliví, nenávistní, ba na vašu adresu až perverzní.
- Internetové diskusie sú kapitola sama o sebe. Ďakujem všetkým pozitívne naladeným ľuďom, ktorým sa moja práca páči. A tých ostatných neriešim. Ak aj existujú nejaké diskusie, snažím sa im vyhýbať. Jednoznačne rešpektujem právo vyjadriť svoj názor, nech už je akýkoľvek, veď klávesnica znesie všetko :-).  Keď tým dotyčným pomôžu nepríjemné slová na moju osobu prežiť krajší život, tak nech píšu a pokojne mi môžu aj zavolať, rada im pomôžem :-).

Rada sa predvádzate - ste extrovert, alebo introvert a uprednostňujete občas samotu?
- Tak toto je veľmi zložitá otázka. Myslím, že radikálne nie som ani jedno, a ani druhé. V kruhu mojich priateľov a ľudí, na ktorých mi záleží, som asi skôr extrovert, rada sa zabávam a vystrájam. Keď som však medzi cudzími ľuďmi, ktorých dobre nepoznám, som radšej tá, čo počúva a nesnažím sa pútať pozornosť. Samotu neznášam. Keď som sama doma, tak minimálne stále niekomu telefonujem, alebo sa rozprávam s mojím psíkom. Alebo upratujem pri hudbe, aby som nemala pocit ticha a samoty. Našťastie, nie som sama často :-).

Ako si najlepšie oddýchnete po hektickom dni?
- Po naozaj hektickom dni ideme s priateľom najradšej do našej obľúbenej talianskej reštaurácie v Stupave, dáme si teplý zelený čaj s medom, pravé talianske cestoviny, grilované obrie krevety a pokojne tam strávime aj dve hodiny. To je pre mňa najlepší relax, keď je to v týždni. Keď ide o piatok, vypadneme k mojim rodičom na chatu. Tam zrelaxujem a hurá do nového týždňa!

Čo vás vie zaručene vytočiť?
- Keď niekto vedome ublíži mojim blízkym alebo mne. Vtedy sa viem naozaj nahnevať.

Ste typickým nositeľom charakteristických vlastností vášho? Veríte na mágiu, horoskopy, hviezdy, karty a podobne?
- Myslím, že nie, ale isté veci na mňa sedia :-). Je jedno, čomu kto verí, každý sme si strojcom vlastného šťastia. Tomu verím ja :-).

Máte v šoubiznise alebo mimo neho nejakú kamarátku, poradkyňu alebo priateľku, ktorej poviete všetko? Kto to je?
- Mojou najlepšou kamarátkou je Monika, ktorá o mne vie naozaj všetko... a to doslova do detailov a ja o nej viem všetko tiež. Denne si voláme, chodí za mnou do Bratislavy a ja za ňou do Nitry. Mame sa veľmi rady a som šťastná, že ju mám.

Pred časom ste na vašu bystrosť, múdrosť a pohotovosť upozornili v televíznej šou Test národa, keď ste výrazne zažiarili medzi prítomnými českými a slovenskými celebritami výškou vášho IQ. Nemávate s tým v našich zemepisných šírkach občas problémy :-)?
- Neviem, prečo by som s tým mala mať problémy :-). Doteraz som si myslela, že môj výsledok je pozitívny :-). Veľmi rada sa vzdelávam, ale vyberám si len tie oblasti, ktoré ma zaujímajú. V škole predmety, ktoré ma nebavili, som sa jednoducho naučila na písomku a zabudla. Nebolo pre mňa dôležité držať v pamäti veci, ktoré nemám rada :-).

V poslednom čase sa objavuje po vašom boku Muž roka Martin Šmahel. Chodíte teraz častejšie do posilňovne alebo fitka ?
- Áno, oveľa viac športujem a veľmi sa z toho teším, lebo potrebujem motiváciu k nejakej činnosti. Martin je naozaj vynikajúci tréner, pretože dokázal motivovať aj mňa - antišportovca. Nikdy som na posilňovni nevidela nič zábavné, ale teraz sa na to pozerám inými očami. Pretože keď to skombinujete s behom, bicyklovaním v prírode, tenisom či plávaním, zrazu vám pohyb začne chýbať a všetky tieto veci považujete za samozrejmé. Najnovšie sme sa začali venovať wakeboardingu, no musím priznať, že som zatiaľ len v padacej fáze a bolí ma z toho celé telo :-).

Ako televízna osobnosť ste si pomerne rýchlo vybudovali rešpekt publika, vedenia televízie i kolegov. Vyleteli ste priamočiaro nahor a vyššie sa už na Slovensku možno ani nedá.... Kam profesionálne a ľudsky smerujete a čo chcete v budúcnosti dosiahnuť?
- Moju prácu sa snažím robiť najlepšie, ako viem a stále sa v nej snažím zdokonaľovať. Nijaké špeciálne plány zatiaľ nemám. Ako sa hovorí: „Ak chceš rozosmiať Boha, povedz mu svoj plán.“ Nechcem ho teda rozosmievať a prijmem všetko, čo mi ponúkne.

Aká je Mirka Kalisová ako žienka domáca? Plánuje rodinu?
- Veru plánuje a veľmi sa na ňu teší :-). V ostatnom čase som príliš žienkou domácou nebola, pretože som písala diplomovku a učila sa na štátnice... ale už sa pomaly vraciam do normálu.

Máte vo vašej rodine nejakých mediálnych predchodcov? Rodičov, starých rodičov, alebo súrodencov?
- Nemám.

Vraj vo vašich 24-och rokoch vážite iba 47 kíl. Podpisujú sa na tom gény alebo diéty?
- No, už som sa dlho nevážila, tak neviem, či mám toľko. Veľmi som schudla počas Let´s dance, a potom nie a nie pribrať späť. Mám to šťastie, že sa diétami trápiť nemusím, a ani by som to asi nevedela. Ale myslím, že v poslednej dobe je mi oblečenie trošku tesnejšie, čo ma veľmi teší. Mám asi viac, ale naozaj neviem koľko. Snažím sa pribrať športovaním a celkom sa darí :-).

Blíži sa čas dovoleniek. Vlani ste navštívili Turecko. Kam sa chystáte toto leto?
- Neplánujeme nič... Keď budeme mať chuť ísť na dovolenku, prídeme zbalení do prvej cestovky a pôjdeme na nejaký ultra last minute a odletieť budeme môcť hoci aj hneď. Dôležité pre mňa je, že leto chcem prežiť s ľuďmi, na ktorých mi záleží :-).

Ktoré krajiny vás najviac lákajú?
- Milujem najmä Taliansko pre jeho pamiatky, tam by som išla aj milión krát. Ale lákajú ma asi všetky, ktoré som ešte nevidela... aj tie nebezpečné :-).

A čo vaša láska k turistike, zberu húb a prírode? Zdolali ste nejaké končiare alebo hrebeňovky?
- Až takú turistiku ešte nemám za sebou. Ale bylinky a huby zbieram veľmi rada. Hlavne s mojimi rodičmi. To je taká rodinná tradícia.

Máte nejaké domáce zvieratko?
- Už jedenásť rokov mám fenku Benji. Odmalička sme ju brávali na ryby a do prírody. Doteraz je veľmi aktívna a verím, že aj dlho bude. Iného psíka by som už nechcela.

Pôsobíte ako dieťa šťasteny. Ste narodená v nedeľu?
- Nie. A vlastne ani neviem, v ktorý deň som sa narodila. Viem len, že to bolo v noci :-).

Foto: archív agentúry Le Ren, www.vizaz.sk


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.