hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Bleskové rozhovory
viac rozhovorov 
Foto týždňa

Na najväčšom sídlisku v Nitre sa opäť rozložil cirkus.

 

Partneri
 
  
  

 

 

Užitočné linky
  • Vlaky
    (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
  • Medzimestské autobusy
    (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)
  • Prímestské autobusy
    (cestovné poriadky, informácie, obchodné miesta)

 

(poradňa, reklamácie, nebezpečné výrobky)

 

 

(vyhľadávanie LV, katastrálna mapa, elektronické formuláre)

(zistenie bonity pôdy, pôdny portál)

(územné rozhodnutie, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, ohlásenie drobnej stavby)

(číslovanie stavieb, vystavenie výpisu)

(daňové priznanie, ohlásenie k miestnemu poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady)

(program, kontakty na pracoviská SIEA)

(podpora bývania, úvery, nenávratné príspevky, zatepľovanie) 

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek)

 
 


 

 

 


Počasie dnes

Teplota: 29°C
Vietor: 2m/s
Smer vetra: JV


nie sú údaje

Mestský úrad Nitra :
Štefánikova trieda 60
950 06 NITRA 
037/65 02 111
0911/990 256
Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja:
Rázusova 2A, 949 01 Nitra
Telefón: 037/ 6922 911
Fax: 037/ 6580 262
E - mail: info@unsk.sk
Okresný úrad Nitra:
Štefánikova trieda 69, 949 01 Nitra
037/ 65 49 111
Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Mestská polícia:
159, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
Pohotovosť - elektrárne:
0850 111 555, 037/7 763 246
Pohotovosť - plyn:
dispečing -  037/6 518 892, spojovateľka -  037/6 911 111
Pohotovosť - vodárne:
v pracovnej dobe -  037/6 518 756, mimo pracovnej doby -  037/6 513 420
Linka dôvery v Nitre:
037/6 523 222
Útulok pre zvieratá:
0904 207 777, 0902 202 161, 0908 484 770
Dispečing záchrannej leteckej služby- Nitra:
181 55
Záchranná služba:
155, 112, 037/6 504 477
Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia:
037/6 55 74 93
Súťaž

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo pripravovať

dátum pridania: 31.01.19-13:09

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo pripravovať inscenáciu, ktorá je divadelnou adaptáciou
kultového románu Josepha Hellera Hlava XXII. Premiéra dramatizácie jedného z najúspešnejších amerických románov minulého storočia je v Štúdiu DAB naplánovaná na 8. marca 2019.

Hlavný hrdina inscenácie, mladý muž menom Yossarian, pokračovateľ svojho predchodcu, dobrého vojaka Švejka, sa v armáde konfrontuje s byrokratickou mašinériou, subordináciou a nezmyselnými predpismi korunovanými Hlavou XXII. Reflexia druhej svetovej vojny plná humoru, grotesknosti a absurdity Hlava XXII ponúka veľký priestor silnej mladej generácii hercov DAB v Nitre.

Inscenáciu Hlava XXII vybrala dramaturgia DAB ako súčasť tohtoročnej divadelnej sezóny, ktorá dostala názov Muži bez hraníc. „Vybrali sme tento titul, pretože si myslíme, že je svojou témou stále aktuálny. Vojnu, ktorá je nosným motívom Hellerovho románu sa snažíme rozviesť aj do vojen, ktoré nie sú reprezentované len bombami a zbraňami, ale sú to vojny, ktoré zažívame každý deň, od korupcie, svojvôle mocipánov, v podobe vojny vzťahov pri chýbajúcej empatii a morálke. Tie absurdnosti, ktoré Hlava XXII popisuje, sú dosť ľahko prenosné do absurdnosti z dnešných novín,“ povedal o hre jej režisér Ján Luterán.

Tvorivy tim inscenacie Hlava XXII

Tvorivý tím pracuje s dramatizáciou, ktorá pochádza priamo z pera autora románu Jospeha Hellera. Hlavnú postavu Yossariana stvárni hosťujúci herec Daniel Ratimorský, ktorý bol pred niekoľkými rokmi členom hereckého súboru DAB. „Je to výzva, na ktorú sa teším a dúfam, že ten výsledok bude takisto potešujúci. Zatiaľ nemám konkrétnu predstavu, ako postavu stvárniť, takže sa nechám viesť pánom režisérom, ktorému verím. Dúfam, že nebude plochá, že bude ľudská a o to dôveryhodnejšia,“ uviedol D. Ratimorský.

Aj napriek tomu, že Hellerova Hlava XXII je veľkým vojnovým románom, tvorcovia sa rozhodli uviesť tento titul v priestoroch Štúdia DAB. „My sme posunuli dramatizáciu tým smerom, že sa nevenujeme nejakému historizmu, nejakej dobe, robíme to univerzálnejšie. Tomu zodpovedá aj scéna. Divadelné štúdio využijeme trošku spôsobom site specific. Naša scéna je celý oktagon štúdia a hrať sa bude aj na balkónoch. Ľudia budú sedieť akoby v aréne naštyroch miestach a bude sa hrať medzi nimi. Tým chceme vtiahnuť divákov viac do tej chobotnice Hlavy XXII, z ktorej sa nedá uniknúť a z ktorej sa snaží ujsť aj Yossarian, ale je v nej zacyklený a nedarí sa mu to,“ vysvetlil J. Luterán.

Peter Oszlik, Daniel Ratimorsky, Juraj Duris, Andrej Remenik

Je to veľký vojnový román s množstvom postáv a hrá tam podstatná časť súboru Divadla Andreja Bagara, ale napriek tomu je to v Štúdiu DAB, ktoré umožňuje taký experimentálnejší pohľad. Veľká sála divadla by neumožňovala to, čo umožňuje toto štúdio. Napriek tomu si nemyslím, že to bude pôsobiť komorne, alebo intímne, ale naopak, asi to bude divadlo takého väčšieho gesta,“ doplnil dramaturg hry Miro Dacho.

Diváci sa tak môžu tešiť na zaujímavú hru o absurdnosti vojny a násilia. „Ja by som bol veľmi rád, keby sa nám podarilo ten román a tú ťažkú tému podať s humorom. Tak, ako sa to podarilo aj Hellerovi. To je základ, na ktorom budeme stavať všetky tie absurdné situácie, ktoré musia byť vtipné a musia ľudí zabaviť. Aj keď ide o veľké obludnosti, tak pre nás je základné vymedzenie toho žánru v rámci tragikomédie,“ povedal J. Luterán. Práve tragikomickosť podľa M. Dacha najlepšie vystihuje Hellerovu Hlavu XXII. „Smiech a vtip a tá absurdita, ktorá je tam dôležitá a podstatná a ktorá vyvoláva ten úsmev, to sú tie najzákladnejšie atribúty inscenácie, ktoré by tam mali byť a ktoré by mali diváci pociťovať,“ dodal M. Dacho.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre

V inscenácii hrajú: Barbora Andrešičová, Lenka Barilíková, Juraj Ďuriš, Martin Fratrič, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Peter Oszlík, Andrej Remeník, Tomáš Turek, Marián Viskup, Daniel Ratimorský a. h.

                                                                                                                                                                       

Povedali o inscenácii Hlava XXII

Režisér Ján Luterán:
Vybrali sme titul Hlava XXII, pretože si myslíme, že je svojou témou stále aktuálny a my sa v tej inscenácii snažíme na tú aktuálnosť ešte pritlačiť a vojnu, ktorá je nosným motívom Hellerovho románu sa snažíme rozviesť aj do vojen, ktoré nie sú reprezentované len bombami a zbraňami, ale sú to vojny, ktoré zažívame každý deň, od korupcie, svojvôle mocipánov, vojna vzťahov, pretože medzi ľuďmi niekedy chýba empatia a nejaká morálka. To je pre mňa tiež dosť dôležitá vec a tie absurdnosti, ktoré Hlava XXII popisuje, sú dosť ľahko prenosné do absurdnosti z dnešných novín.

 

Predstaviteľ hlavnej postavy Daniel Ratimorský
Je to výzva, na ktorú sa teším a dúfam, že ten výsledok bude takisto potešujúci. Nemám konkrétnu predstavu, aby som potom nemusel zápasiť s predstavou niekoho iného. Nemôžem povedať, že by som prežil nejaké životné obdobie, ktoré by mi pomohlo formovať túto postavu. Takže sa nechám viesť pánom režisérom. Dúfam, že nebude plochá, že bude ľudská a o to dôveryhodnejšia.

 

Dramaturg hry Miro Dacho
Je to tip literatúry, ktorá nestarne a ktorá, aj keď je ukotvená v nejakých historických súvislostiach, tak tým, že pomenúva niektoré ľudské vlastnosti a mechanizmus spoločnosti, ktorý je všeplatný, tak sa dá k nej vrátiť v každej dobe. Zhodou okolností mnohé veci, ktoré zažívame teraz, prinášajú rôzne politické a spoločenské rozhodnutia, ktoré ukazujú, že Hellerova Hlava XXII je aktuálnejšia, akoby sme si želali

 

DIVADLO ANDREJA BAGARA V NITRE

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre  

Svätoplukovo nám. 4

950 53 Nitra

Tel: 0914 340 602

marketing@dab.sk

www.dab.sk  
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.