hľadať

Profily osobností
viac osobností 
Bleskové rozhovory


viac rozhovorov 
Foto týždňa

Na najväčšom sídlisku v Nitre sa opäť rozložil cirkus.

 

Partneri
 
  
  

 

 

Užitočné linky
  • Vlaky
    (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
  • Medzimestské autobusy
    (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)
  • Prímestské autobusy
    (cestovné poriadky, informácie, obchodné miesta)

 

(poradňa, reklamácie, nebezpečné výrobky)

 

 

(vyhľadávanie LV, katastrálna mapa, elektronické formuláre)

(zistenie bonity pôdy, pôdny portál)

(územné rozhodnutie, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, ohlásenie drobnej stavby)

(číslovanie stavieb, vystavenie výpisu)

(daňové priznanie, ohlásenie k miestnemu poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady)

(program, kontakty na pracoviská SIEA)

(podpora bývania, úvery, nenávratné príspevky, zatepľovanie) 

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek)

 
 


 

 

 


Počasie dnes

Teplota: 29°C
Vietor: 2m/s
Smer vetra: JV


nie sú údaje

Mestský úrad Nitra :
Štefánikova trieda 60
950 06 NITRA 
037/65 02 111
0911/990 256
Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja:
Rázusova 2A, 949 01 Nitra
Telefón: 037/ 6922 911
Fax: 037/ 6580 262
E - mail: info@unsk.sk
Okresný úrad Nitra:
Štefánikova trieda 69, 949 01 Nitra
037/ 65 49 111
Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Mestská polícia:
159, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
Pohotovosť - elektrárne:
0850 111 555, 037/7 763 246
Pohotovosť - plyn:
dispečing -  037/6 518 892, spojovateľka -  037/6 911 111
Pohotovosť - vodárne:
v pracovnej dobe -  037/6 518 756, mimo pracovnej doby -  037/6 513 420
Linka dôvery v Nitre:
037/6 523 222
Útulok pre zvieratá:
0904 207 777, 0902 202 161, 0908 484 770
Dispečing záchrannej leteckej služby- Nitra:
181 55
Záchranná služba:
155, 112, 037/6 504 477
Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia:
037/6 55 74 93

DAB v novej divadelnej sezóne ponúkne slávny muzikál, skvelé komédie a zaspomína si tiež na svoju históriu

dátum pridania: 20.09.21-06:00

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre ponúkne svojim divákom v novej divadelnej sezóne 2021/2022 štvoricu nových inscenácií.

Úvod bude patriť slávnemu muzikál od Andrewa Lloyda Webbera a Timea Ricea Jozef a jeho zázračný farebný plášť v réžii Petra Oravca. Nová sezóna ponúkne aj úsmevnú grotesku Nádej zomiera posledná, ktorú bude režírovať herec DAB Peter Oszlík a bláznivú komédiu Láska, sex a dane v réžii Svetozára Sprušanského. Poslednou inscenáciou sezóny bude hra Kutlochy od Slavky Civáňovej v réžii Natálie Deákovej, ktorá rozpovie príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne.

jozef a jeho carovny plast dab

Sezónu bude opäť ovplyvňovať pandémia, veríme, že divadlo už zatvárať nebudeme

Aj divadelnú sezónu 2021/2022 bude ovplyvňovať pandémia ochorenia COVID-19. V rámci aktuálnych nastavení Covid automatu sa DAB rozhodlo prejsť na systém OTP, čo znamená, že bude hrať pre divákov, ktorí sú zaočkovaní, prešli ochorením COVID-19, alebo sú testovaní. „Pandémia nám bude znižovať kapacitu hľadiska, ale divadlo už zatvárať nebudeme. My budeme dodržiavať všetky pandemické nariadenia, tešíme sa na našich divákov a veríme, že aj oni budú všetky opatrenia rešpektovať,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.
Pandémia ovplyvní aj komunikáciu divadla s divákmi. Podľa riaditeľa DAB sa sústredí skôr na elektronickú formu. „Počas minulej sezóny sa nám neraz stalo, že plagát s mesačným programom bol neaktuálny už v čase, keď prišiel z tlačiarne. Preto chceme poprosiť našich divákov, aby sledovali prioritne našu webovú stránku a sociálne siete, kde budú zverejnené všetky aktuálne informácie,“ povedal J. Dóczy.

Divadelnú sezónu v DAB otvorí slávny výpravný muzikál Jozef a jeho zázračný čarovný plášť

Príprava svetoznámeho muzikálu patrí k najväčším projektom v celej histórii DAB. Tvorcovia sľubujú  veľkolepú multižánrovú show. Po prvýkrát v dejinách nitrianskeho divadla sa tak diváci môžu tešiť na živý orchester a naozaj veľkú výpravu.
Nebude chýbať detský zbor, tanečníci a moderná nevšedná scénografia. „Bude založená na súčasných videomapingových tendenciách. Diváci sa akoby švihnutím čarovného prútika dostanú z Izraela do Egypta, do pyramídy, do faraónovho paláca, uvidia osemmetrovú ťavu, na javisku vyjde päťmetrové slnko, ktoré oslepí divákov a ktoré je zároveň faraónovým trónom. Deti bude po javisku prevážať veľký žltý školský autobus,“ povedal režisér muzikálu Peter Oravec. O výpravnosti muzikálu svedčí napríklad aj počet kostýmov, ktoré sa preň pripravujú. Bude ich okolo 130 a metráž látky, ktorá na ich ušitie bola potrebná, presiahne jeden kilometer

dab jozef a jeho farebny plast
     Zaujímavosťou je aj to, že na príprave tohto muzikálu sa podieľajú aj dvaja ľudia, ktorý boli aj pri jeho spracovaní Jozefom Bednárikom na Novej scéne v 90. rokoch – kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová a herec Ján Galovič, ktorý hral vtedy Jozefa a v novom naštudovaní v DAB bude hrať Jakuba, Jozefovho otca.
    DAB uvedie premiéru muzikálu Jozef a jeho zázračný čarovný plášť 24. septembra vo Veľkej sále. Divadlo muzikál uvádza na základe licencie od spoločnosti The Really Useful Group Ltd.Nádej zomiera posledná

Úsmevná groteska s prvkami kabaretu a čierneho humoru o našej každodennosti, neúspechoch, absurdite života a vytrvalej viere, že raz bude lepšie. Divadelná adaptácia minútových grotesiek známeho maďarského autora Istvána Örkénya reaguje na udalosti posledných mesiacov. V dobe krízy, keď je veľmi ľahké stratiť nádej a radosť, prinášame cez Örkényov absurdný svet posolstvo o tom, že na všetky ťaživé situácie sa dá dívať s humorom a ľahkosťou. Ba dokonca, že prijať život taký, aký je, aj s jeho nevyhnutným koncom, vôbec nemusí byť také desivé, ako sa na prvý pohľad zdá.

nadej zomiera posledna dab nitra premiera
István Örkény s jemu vlastným sarkazmom komentuje bežné aj nezmyselné dnešné situácie na zemi. Sprievodcom týmito grotesknými príbehmi je pani Ibolya, ktorá sa prebudila z posmrtného spánku a putuje súčasným svetom. Jej putovanie je prekvapivou a vtipnou konfrontáciou dávneho minulého sveta s absurditou dneška. Premiére je plánovaná 12. novembra 2021 v Štúdiu DAB.

Láska, sex  a dane


Bláznivá komédia zo súčasnosti o tom, že všetko je vždy inak. Hlavný hrdina Jon prišiel na to, ako roky úspešne využívať značné daňové úľavy. Samozrejme, nie celkom korektným, ale o to vynaliezavejším spôsobom. Teraz však hrozí, že jeho malé nevinné podvody odhalí daňový kontrolór a tým ho dostane do vzťahových rébusov bizarných rozmerov.
V tejto iskrivej komédii nikto nevie, kto kým a kto s kým v skutočnosti naozaj je! Šialený kolotoč nepredvídateľných momentov a vtipných situácií odhalí všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste oklamali daňový úrad, nestratili podnájom, nezradili kamaráta, udržali si snúbenicu, neprezradili milenku, nesklamali mamičku... A zostali pritom nažive!
Skvelá zábava, smiech a relax. Slovenská premiéra divadelnej komédie, ktorá sa stala doslova diváckym hitom troch desaťročí je naplánovaná na 21. januára vo Veľkej sále DAB.

laska sex dane dab nitra premiera

Kutlochy

Inscenácia Kutlochy prináša príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne Kutlochy, tak ako si ju pamätáme. Je zrýchleným kaleidoskopom udalostí od 50. rokov až po súčasnosť. Je príbehom hereckých generácií, ktoré sa striedali v ubytovni, nahliadne do zabudnutých historiek, príbehov a osudov známych osobností. Na pozadí privátnych príbehov dokumentuje aj to, ako pod oknami budovy plynula doba a striedali sa režimy.
    Scenár inscenácie vznikol na základe množstva rozhovorov s pamätníkmi, ktorí na Kutlochoch bývali, tvorili, prežívali svoje lásky, túžby, sklamania, tvorivé muky, či vnútorný konflikt s dobou, ktorú žili... Zlomové historické obdobia (50. roky, august 1968, normalizácia, november 1989, rozdelenie Československa, bizarné 90. roky) predstavíme tak, ako ich prežívali umelci v kontexte svojich súkromných osudov a vzťahov. Historky, ktoré sa viažu ku Kutlochom sú často vtipné, ale aj mrazivé, odhaľujúce obyčajné ľudské osudy viac či menej známych osobností. Premiéra je naplánovaná na 8. apríla 2022 v Štúdiu DAB.

kutlochy premiera divadlo andreja bagara nitra

Viac o novej divadelnej sezóne 2021-2022 sa dočítate tu:
https://www.yumpu.com/xx/document/read/65859985/dab-sezona-2021-2022

Viac sa o jednotlivých inscenáciách dozviete tu:
Jozef a jeho zázračný farebný plášť
https://www.dab.sk/inscenace/234-jozef-a-jeho-zazracny-farebny-plast
Nádej zomiera posledná
https://www.dab.sk/inscenace/237-nadej-zomiera-posledna
Láska sex a dane
https://www.dab.sk/inscenace/235-laska-sex-a-dane
Kutlochy
https://www.dab.sk/inscenace/236-kutlochy
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.