Prihlásenie/Problémy s prihlásením?
|
|
...ako, prosím? Doplniť môj outfit o mňa samú? Ako to myslíte, to je nejaký preklep, nie? Nie, nepomýlili sme sa. Máme pre vás niečo výnimočné.
Luca Bush – autor mnohých krátkych úžasných videí z Nitry, ktoré už nejaký ten rôčik neúnavne pribúdajú na sociálnych sieťach, ktoré znovu a znovu nadchýňajú Nitrančanov nielen doma, ale aj mimo tuzemska. Dnes sa rozhodol dať si krátku pauzu a svoju námahu zavŕšil spojením všetkých záberov do jedného krátkeho videa, ktoré sa teší veľkej popularite medzi domácimi. Ako sám povedal, „potrpí si na originalitu“, a tak pridal k videu MEDZI NEBOM A ZEMOU aj krátky autorský komentár.
O tom ako pracuje škola, čím sa môže pochváliť sme sa rozprávali s riaditeľkou školy RNDr. Zuzanou Hurtovou.
O súčasných študentoch, ale aj o histórii Piaristov na Slovensku sme sa porozprávali s novou riaditeľkou Piaristického gymnázia sv. J. Kalazanského – PhDr. Ivetou Zverkovou.
Diela Eleny Marchallé sú tvorené v spolupráci s energiami hodvábu a často sú ozvláštnené symbolmi a mandalami, ktoré odovzdávajú rôzne posolstvá.
V Nitre je niekoľko gymnázií a jedným z nich je Párovské gymnázium- po starom „nový gympel“, ktoré tento rok oslavuje krásnych 50 rokov od svojho založenia.
V jazykovej škole VAGES pôsobí od roku 2008 Mgr. Marian Herud. Ako sa dostal z Oravy do Nitry? Prečítajte si....
Slovenka žijúca v San Benedetto Del Tronto na Palmovej riviére v Taliansku je licencovanou sprievodkyňou Ríma, a nielen jeho. Zanechala svoj pôvodný odbor- peňažníctvo, ktorý vyštudovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave a začala sa venovať úplne inej činnosti.
Poliklinika PROCARE ponúka vyšetrenie v príjemnom prostredí, v ambulanciách vybavených modernou zdravotníckou technikou. Poskytuje všeobecnú aj špecializovanú ambulantnú starostlivosť.
V pondelok 7. apríla 2014 bol Akademickým senátom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre zvolený kandidát na rektora univerzity prof. RNDr. Ľubomír Zelenický. Prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., sa ujal svojej funkcie po vymenovaní prezidentom Slovenskej republiky dňa 2. júla 2014.Slávnostná inaugurácia bola spojená s otvorením školského roka.
Zoznámte sa s riaditeľkou medicínskeho centra PROCARE Nitra, Ing. Kornélia Horváthová, PhD., MPH
Prečítajte si rozhovor s rektorom SPU Petrom Bielikom.
Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie … „peniaze“... Že do výplaty ďaleko? Že ich nikdy nie je dosť? Prípadne že peniaze nie sú všetko? Predstavíme vám zaujímavého človeka, ktorý pri zmienke o peniazoch povie: „ ...keď niečo chceš, musíš ísť za tým, a keď budeš dobrý, výsledky prídu“.
...ako, prosím? Doplniť môj outfit o mňa samú? Ako to myslíte, to je nejaký preklep, nie? Nie, nepomýlili sme sa. Máme pre vás niečo výnimočné.
Adam Gold je súčasťou Divadla Andreja Bagara v Nitre od januára 2016. Český dramaturg v rozhovore zhodnotil divadelnú sezónu 2015/2016. Okrem toho sme nazreli aj do budúcnosti a dozvedeli sa, v akom duchu sa bude niesť ďalšia divadelná sezóna.
Odišli zo Starého divadla Karola Spišáka v Nitre pre nezhody so súčasným riaditeľom Martinom Kusendom. Napriek desiatkam stvárnených postáv a stovkám odohraných predstavení v kamennom divadle pokračujú a tvoria ďalej.
Podnikateľ Pavol Bojda (32) z Nitry priniesol na slovenský trh grécku mastichu – liečivú živicu na helicobakter pylori, ktorá mu osobne zabrala.
Výstavy, kultúrne podujatia, kurzy, kluby či remeslá – to všetko ponúka obyvateľom Nitrianskeho kraja Krajské osvetové stredisko v Nitre. Známe je nielen svojou hvezdárskou kupolou, ale predovšetkým kultúrno-osvetovou činnosťou. O tejto užitočnej inštitúcii sme sa rozprávali s jej riaditeľkou, pani Danielou Gundovou.
Užitočné linky |
|
(poradňa, reklamácie, nebezpečné výrobky) |
|
|
|
|
(vyhľadávanie LV, katastrálna mapa, elektronické formuláre) (zistenie bonity pôdy, pôdny portál) (územné rozhodnutie, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, ohlásenie drobnej stavby) (číslovanie stavieb, vystavenie výpisu) (daňové priznanie, ohlásenie k miestnemu poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady) (program, kontakty na pracoviská SIEA) (podpora bývania, úvery, nenávratné príspevky, zatepľovanie) (verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek)
|
|
Počasie dnes | |
Teplota: 29°C
|
Ako naučiť deti správne hospodáriť s peniazmi a prečo sa finančná gramotnosť neučí na školách?dátum pridania: 22.12.20-20:28 Na základných a stredných školách sa žiaci a študenti niekedy pýtajú, na čo im budú niektoré predmety či učivá, ktorým sa venujú na hodinách. Školský systém má svoje stanovené normy, no je skutočne na zamyslenie, prečo sa minimálne na stredných školách nevenujú školy aj finančnej gramotnosti. Základné informácie o úveroch, sporení či hypotékach sú totiž smerom do života nesmierne dôležité a pomôžu vyvarovať sa nesprávnym finančným rozhodnutiam, ktoré môžu skončiť veľmi zle. Ale netrápme sa nad tým, čo nezmeníme. Každý môže začať od seba. Aj vy sami môžete vo svojej rodine a domácnosti viesť deti k finančnej gramotnosti. Začnite už odmalička Téma finančná gramotnosť a deti je mimoriadne široká a obsiahla, no na úvod je potrebné si vyjasniť, kedy by ste sa mali začať s deťmi rozprávať o peniazoch a hospodárení. Odporúčame začať už odmalička, povedzme od piatich rokov života dieťaťa. Začať treba pochopiteľne so základnými vecami. Na úvod môžete dieťaťu vysvetliť význam mincí a bankoviek, aby tak postupne chápalo, aká hodnota sa skrýva za dvojeurovou mincou a povedzme päťdesiateurovou bankovkou. Ďalším dobrým spôsobom je poňať finančnú gramotnosť u najmenších detí formou hry. Či už v podobe rozpoznávania jednotlivých bankoviek, alebo napríklad hrou na obchod. Pri hre na obchod si môžete sami sebe imaginárne predávať hračky či predmety, ktoré doma máte. Všetko v hravej, zábavnej forme.
Zdroj obrázka: Africa Studio / Shutterstock.com Aby dieťa chápalo hodnotu peňazí a práce Malé deti, malé problémy. Malé deti žijú v akejsi svojej bubline a šťastnom živote. Majú prakticky všetko, čo si zmyslia. Ďalším krokom, ktorým je typická finančná gramotnosť, je pochopenie hodnoty peňazí a práce. Snažte sa dieťaťu vysvetliť, že hračka, s ktorou sa hrá, alebo jedlo, ktoré doma máte, je výsledkom ľudskej práce a obetovania. Keď otec či mama, prípadne obaja, chodia do práce, tak tam chodia aj preto, aby uživili svoju rodinu. A hodnota ich práce sa premieta v peniazoch, ktoré doma máte. Dieťa jednak preto aj pochopí, prečo otec či mama musia chodiť do práce či na služobné cesty. Cieľom tohto procesu je, aby si deti uvedomili hodnotu peňazí, vecí, a aby si peniaze patrične vážili. Ideálne by už v ranom veku mali pochopiť, že peňazí nie je neobmedzené množstvo a každý si ich musí zaslúžiť svojou prácou.
Zdroj obrázka: People Image Studio / Shutterstock.com Prvé vreckové Na základnej škole prichádza prvý krok, pri ktorom sa deti učia narábať s vlastnými peniazmi. A to je okamih, keď dostanú prvé vreckové. Nebojte sa tohto kroku a nastavte si s deťmi jasné pravidlá. Stačí im povedať, že na mesiac dostanú určitú fixnú sumu peňazí, ktorú nebudete navyšovať. Musia hospodáriť s danou hotovosťou a ak ju minú skôr, je to len a len ich problém. Naučia sa tak prirodzene plánovať, možno si dokonca aj urobia rozpočet, a možno si dokonca budú sporiť. Práve vreckové je dôležitým krokom pre finančnú gramotnosť detí, pretože je prvým okamihom, pri ktorých si deti v praxi vyskúšajú narábanie s vlastnými peniazmi.
Zdroj obrázka: Rawpixel.com / Shutterstock.com Aj pri dospievaní či v dospelosti Vedenie k finančnej gramotnosti sa v prípade rodičov smerom k deťom nekončí dovŕšením dospelosti. Aj pri dospievaní či dokonca v dospelosti totiž rodičia svojim ratolestiam často radia vo veciach, ktoré už sami zažili, ale pre ich deti sú novinkou. Napríklad také sporenie, životné poistenie, sporenie na vzdelanie. To sú veci, ktoré by sa mali učiť v školách, žiaľ, často to zostáva na pleciach rodičov. A pochopiteľne, aj prvá hypotéka. Ak sa mladí ľudia rozhodnú osamostatniť a kúpiť si svoj prvý byt, tak pochopiteľne, berú si hypotéku. Avšak, aj tá je pre nich v tej chvíli novinkou. Na scénu však nastúpia rodičia, ktorí sa už s hypotékou stretli, a môžu dať svojim deťom cenné rady. Takže finančná gramotnosť je v podstate celoživotný proces, pri ktorom sa len potvrdzuje, že rodičia majú za svoje deti stále veľkú zodpovednosť. Pravidlo 10-20-30-40 Nielen pre deti, ale aj pre vás môže byť užitočné nepísané pravidlo 10-20-30-40, ktoré najlepšie ilustruje podstatu finančnej gramotnosti. Na pochopenie je to jednoduché pravidlo, na realizáciu možno trochu ťažšie. Takže – 10 % z výplaty by malo predstavovať vašu finančnú rezervu. Čiže ak zarobíte povedzme 1500 eur, okamžite si odložte bokom 150 eur. Vytvoríte si tým finančný vankúš pre akékoľvek neočakávané či krízové životné situácie (strata práce, potreba špeciálneho zdravotného zákroku a pod.). Ďalších 20 % by ste mali smerovať do dlhodobých aktív, ideálne do dvoch stabilných pilierov. V tomto prípade by nemalo chýbať životné poistenie, ktoré vás chráni v prípade úrazov či práceneschopnosti, a potom je tu dôchodkové sporenie, čiže tzv. druhý pilier. V rámci dlhodobých aktív môžete investovať do podielových fondov či dokonca do akcií. Poďme ďalej – 30 % príjmov môžete naviazať na dlhodobé úvery, čiže najčastejšie hypotéku. Splátka mesačnej hypotéky by teda nemala presiahnuť 30 % vášho mesačného príjmu. A zvyšných 40 % môže smerovať do krátkodobej či dlhodobej spotreby. Ako sme už uviedli, znie to jednoducho, no vieme, že každý z nás je iný a má iný prístup k svojim financiám. Môžeme len odporučiť, aby ste pri financiách mysleli nielen na to, čo je, čiže na aktuálnu spotrebu, ale pozerali sa aj smerom do budúcnosti a na to, aby ste z čoho mali čerpať aj o rok či dva bez ohľadu na to, aká bude vtedy situácia. Vďaka tomu sa vyhnete nepríjemným udalostiam a sami sebe zabezpečíte vyšší životný štandard a komfort tým, že budete mať svoje financie absolútne pod kontrolou.
|